Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

İNTİHAR SİNYALLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Göksu Telmaç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçtiğimiz haftalarda haberlerde yer alan bir olay beni derinden etkiledi. Malatya’da iki genç delikanlı aynı ağaca kendilerini asarak intihar ettiler.

Olayın nedeni net bilinmiyor, zaten sürecin kendisi ve sonucu daha vahim…

Bu iki genç günler öncesinden facebook sayfalarına mezarlık fotoğrafları, ölüm mesajları yazmışlar. En son gün babanın polise haber verme ihtiyacı duyduğu bir telefon görüşmesi yapmışlar.

Herkesle helalleşmişler…

Belli ki bir şeyler yaşamaktan ağır gelmiş, sinyallerini vererek aramızdan ayrılmışlar.

Karşılaşılan sorunlar çözümsüz geldiğinde, yaşamak zorlaştığında, kapkaranlık bir tünelde çıkışsız hissedildiğinde pek çok birey intihar girişimlerine başvurabiliyor.

Acil psikoloji-psikiyatri destek hatları bu girişimleri önlemek için sürekli hizmet veriyor, biz uzmanlar her zaman muhakkak bir çözüm yolu olduğu konusunda danışanlarımızı hayata bağlı tutmak için çalışıyoruz.

Peki, bu bireyler bu kararları bir anda mı alıyorlar? Çoğunlukla hayır. Özellikle ergenler daha önceden ailelerine sinyaller gönderiyorlar. “Kendimi öldüreceğim, ölsem de kurtulsam…” gibi ifadelerle girdikleri çaresizliğin alarmını veriyorlar.

• Anne babalar, çocuklarının intihar mesajlarını bir rol oynama, dikkat çekme aracı olarak kullandıklarını düşünmemeliler. Zaten aşırı dürtüsel ve akıllarına gelen şeyleri o anda yapma eğilimi olan ergenler yoğun öfke krizlerinde kaybolup sonunu düşünmeden kendilerine zarar verebilirler.

• Uzun süredir mutsuz, içe dönük, depresif çocuklar için acilen psikolojik destek alınmalıdır.

• İç dünyasını kimseye anlatamayan, cezalandırılmaktan korkan genç ve çocuklar için duygusal yaşantılar, deneyimler birer kabusa dönebilir. Çocuklarımızı dinlemek, onların hataları da olsa yanlarında olacağımızı bilmelerini sağlamak çok önemlidir.

• Yetişkinler için de aynı süreç takip edilmeli ve hayatını, bulunduğu durumu iyi değerlendiremeyen bu kişiler için psikolojik destek alınmalıdır.

• Daha önce intihar girişimi olmuş kişiler de daha titizlikle takip edilip desteklenmelidir.

Unutmamak gerekir ki her tünelin bir çıkışı vardır. Uygun yolları izleyerek bu çıkışa gidilebilir. Çaresizlik durumlarında bir destek, yaşam kurtarabilir.

Pek çok intihar girişiminin sonrasında büyük suçluluk ve pişmanlık yaşandığı bir gerçektir. İç kontrolümüzü, dengemizi kaybettiğimizi fark ettiğimizde, günlerdir mutsuz, iştahsız, keyifsiz, çaresiz hissettiğimizde bir destek almak gerektiğini unutmamak gerekir.

Her yeni gün, geriye kalan yaşamımızın ilk günüdür. Ona bir şans vermek her zaman işe yarar.

Yayın tarihi: 09.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Ben toplumun büyük bir bölümünü ilgilendiren bir konuda çok aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca intihar eğiliminden önceki safha olan intihar etmeyi düşünebilme, aklından geçirme'lerin daha da kolaylaştığını, sıklaştığını düşünmekteyim. Bu köken düşüncenin önlemi sizce nedir? Yazılarınızda bununla ilgili görüşlerinizi paylaşırsanızçok sevinirim. Teşekkürler..

05.01.2012 08:41:03 Ali Ahmet GÖKŞİL

yazınızı beğendim teşekkürler.

04.01.2012 12:18:38 semra göktaş
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER