Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZUN DUYGUSAL ZEKASINI TEST EDİN!

 YAZARI TAKİP ET X
Göksu Telmaç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Duygusal zeka, kişinin hem kendi hem de çevresindeki diğer insanların duygularını tanıyabilmesi ve bu bağlamda duygularını yönlendirme kapasitesine sahip olmasıdır.

Bir insanın duygusal zekası ne kadar yüksek ise duygularından o kadar emindir, empati kurma yeteneği o kadar yüksektir ve duygularını kontrol altına almayı iyi bilir.

Peki, sizin çocuğunuzun duygusal zekası nasıl dersiniz?

Gelin bu hafta birlikte çocuklarımızın duygusal zekasını test edelim.

1- Kurduğu cümlelerde sıklıkla hissettiğinden bahseder mi?

a- Evet
b- Hayır

2- Problemlerle karşılaştığında çaresizce bekler ya da ağlar mı?

a- Evet
b- Hayır

3- Kendini diğer insanların yerine koyabilir mi?

a- Evet
b- Hayır

4- Herhangi bir konuda karar vermede zorluk çeker mi?

a- Evet
b- Hayır

5-Arkadaşlık kurmada zorlanır mı?

a- Evet
b- Hayır

6- Grup içerisinde liderlik gösterebilir mi?

a- Evet
b- Hayır

7- Yaratıcı aktivitelerden hoşlanır mı?

a- Evet
b- Hayır

8-İşbirliğini ve yardımlaşmayı sever mi?

a- Evet
b- Hayır

9-Eleştiriyi kabul eder mi?

a- Evet
b- Hayır

10-İsteklerini ve haklarını açıkça ifade edebilir mi?

a- Evet
b- Hayır

SONUÇLAR

Duygusal zekası yüksek değil  (0-2 evet ise)

Çocuğunuzun IQ’su yani entelektüel zekası normal ya da yüksek olabilir. Ancak EQ yani duygusal zekası yüksek değil gibi görünüyor. Kendini diğer insanların yerine koyma, problem çözme, ilişki kurma ve yürütme, haklarını savunma, kendini iyi ve kötü yönleriyle tahlil etme, gelişime açık olma gibi becerilerde zorluk yaşayabilir. Duygusal zekayı geliştirmek için bazı oyun ve yöntemleri kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal ilişkilerinde ve öz güveninde problem varsa profesyonel destek de alabilirsiniz.

Duygusal zekası normal düzeyde (3-6 evet ise)

Çocuğunuzun EQ’su yani duygusal zekası normal düzeyde görünüyor. Kendini diğer insanların yerine koyma, problem çözme, ilişki kurma ve yürütme, haklarını savunma, kendini iyi ve kötü yönleriyle tahlil etme, gelişime açık olma gibi becerilerde zorluk yaşamaz. Ancak yine de onu oyunlarla ve duygusal zeka geliştirici yöntemlerle destekleyebilirsiniz. Daha çok sosyal aktivite ile becerisini kullanma ve geliştirme fırsatı yaratabilirsiniz.

Çocuğunuz tam bir duygusal zeka profesörü! (7-10 evet ise)

Kendini diğer insanların yerine koyma, problem çözme, ilişki kurma ve yürütme, haklarını savunma, kendini iyi ve kötü yönleriyle tahlil etme, gelişime açık olma gibi becerilerde hiç zorluk yaşamaz. Bu becerilerini süreli kullanır ve geliştirmeye devam ederse gelecekte iş ve sosyal yaşantısı başarılarla dolu olacaktır. Karşılaştığı problemler karşısında çözüm üretme ve grup bireylerini etkileme becerisi onu kariyer basamaklarında yukarıya taşıyacaktır. Kendini sadece iyi yönleriyle değil, geliştirmesi gereken yönleriyle de tanıştırıp duygusal zekasını destekleyebilirsiniz. Çeşitli oyun ve yöntemlerle duygusal zekayı daha da arttırabilirsiniz.

Yayın tarihi: 18.11.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

merhaba,2009 kasım doğumlu bir oğlum var 2013 mayıs ayında birde kızım olacak işimden doğum sonrasına 4 ay izin aldım işe başlarken oğlumu yarım gün kreşe göndermek istiyorum bi sonraki sene devlet okulunun anaokulundan eğitimine devam eder..bu fikirlerim doğrumudur 4 aylık kaliteli zamandan sonrada oğlum kardeş geldi beni okula attılar gibi düşünürmü ne yapmalı ne yapmamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim sevgilerimle...

03.12.2012 17:40:28 FUNDA KÖKSOY