Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZA BU DENEYİ YAPMAYIN!

 YAZARI TAKİP ET X
Göksu Telmaç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sıkça karşılaştığım bir görüntü…

Alışveriş merkezinde önden koşarak yürüyen minik bir çocuk, arkadan gelen ebeveyni çocuğunun tam yanından yürümesini istiyor ama minik onu dinlememiş belli. Çocuk bir an kalabalıkta hızlanınca anne babasını net göremeyecek bir alana giriyor. Onu gözleriyle takip eden ebeveyn saklanıyor. Çocuğunun kendini görememesini ve kaybolduğunu sanmasını izliyor. Belli bir süre korkmasını ve bundan ders almasını istiyor.

Bir anda panikleyen çocuğun yüzü korku içinde donuyor. Ağlıyor ya da bağırıyor. Bir süre sonra ebeveyn kendini gösteriyor ve tüm süreci başından beri izlediğini hissettiren o ders verici gülümsemeyle “Yaa, beni bırakıp önden yürürsen işte böyle kaybolursun!” diyor.
Tüm bunlar birkaç saniyede olup bitiyor ama çocuk için çok ciddi bir tehlike barındırıyor.

Çocukların beyni, panik anında duygu ve mantık bağlantısını kuramaz. Yani, biz yetişkinler gibi “Çok korkuyorum ama durup sakince düşünmeliyim. Bir çözüm yolu bulmalıyım.” diyemez.

Alışveriş merkezinde çocuğunuzu gerçekten kaybettiğinizi hayal edin. Yaşadığınız korku, aklınıza gelen onlarca felaket düşüncesi, çaresizlik… Tüm bunların yanında mantık devreye girer ve güvenlik görevlisini, kamerayı aklınıza getirir. Bir çocuk ise güvenerek attığı adımların arkasından sizi göremediğinde yaşadığı yoğun kaygıyla baş başa kalır.

Korku ve çaresizlik hissi çocuğun tutulmasına neden olur. Böyle bir donma, çocuğu uzun vadede etkileyebilecek güce sahiptir.

Ebeveynler, çocuklarını korku ile eğitmenin çözüm getirdiğini düşünebilirler. Çocuk bu korkudan sonra annesinin yanından bir adım bile öteden yürümeyecektir belki ama yaşadığı yoğun kaygının sızıntısı bir kez başladığında kolay kolay durmaz. Odasında tek kalmamaya, gece tek uyumamaya ve buna benzer kaygı belirtilerine neden olabilir.

Ayırca…

Bir alışveriş merkezinde küçük bir çocuğu gözden kaçırmaması ve onun hızına uyum sağlaması gereken ebeveyndir.

En hareketli çağlarında çocukları kalabalık alışveriş merkezlerine götürüp orada akıllı durmalarını beklemenin ne kadar mantıklı olduğunu düşünmesi gereken de yine ebeveyndir.

Çocuğun yaradılışına uymayan sistemlerde çocuk davranış problemleri sergilemeye başlayacaktır.

Bu nedenle çocuğunuzun hareketlerine şaşırmadan ya da kızmadan önce düşünün, “Şu anda çocuğumun ruhuna ters giden şey ne olabilir?”

Ve lütfen çocuğunuzu korku üzerinden eğitme yöntemlerini terk edin.

Yayın tarihi: 22.08.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.