Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ İLKOKULA HAZIR MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Göksu Telmaç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu haftalarda anasınıfı çocukları olan tüm anne babalarda ciddi bir heyecan söz konusu. Okul seçimi telaşı bir yandan devam ederken belki de atlanan bir nokta çocuğun ilkokula gerçekten hazır olup olmadığıdır.

Pek çok çocuk, yaşından önce ya da yeteri kadar hazır olmadan ilkokula başladığında hemen tüm akademik yaşamı riske girmektedir.

Okuma yazmayı erken sökenler okula başlamalı mı?

İlkokula başlamada tek kriter akademik hazır oluş değildir. Bazı çocuklar merakları ve ilgi alanları nedeniyle harfleri erken öğrenebilmektedir. Ancak bu öğrenme sürecini erken başlatmak ve desteklemek anne babaların düştüğü bir hatadır. Çocuğunuz ne kadar sorarsa sorsun yaşına uygun müfredatın dışına çıkılmamalıdır. İlkokula başlamadan önce okuma yazmayı söken çocuklar sınıfta çok zor durumda kalmaktadır. Öğretmenlerin akışına uygun hareket edememekte, sıkılmakta ve sosyal uyumu da bozulmaktadır. En iyisi çocuğun öğrenme keyfini elinden almadan, zamanını ve uzmanının eğitimini beklemektir.

Çocuklar ilkokula psikolojik olarak hazır olmalıdır!

Fiziksel ve takvim yaşı olarak hazır olmak, ilkokul için tek başına yeterli değildir. Psikolojik hazır oluş öncelikle anne babalar tarafından takip edilmelidir.

İlkokula başlayan her çocuk bir anda bir kalabalığın içinde kendini yalnız hisseder, tek başına tuvalete, kantine, servise gitmek zorunda kalır. Bunun için yeterli öz güveni yoksa içine kapanıp okula uyumda sorun yaşayabilir.

Anne babalara düşen görevler nelerdir?

• Çocuğunuzun öz bakım becerilerini tamamen ona bırakın. El yıkama, tuvalete gitme, ayakkabı bağlama görevlerini öğretip ona devredin.

• Para kavramını öğretin ve para harcama alışkanlığı kazandırın. Cüzdan ve harçlık taşıması, kendi alışverişini kendi ödemesi bunun için iyi uygulamalardır.

• Aşırı korumacı tavırlardan uzak durun. Tek başına hareket edebilmesini, özerkliğini güçlendirin.

• İlkokul ve tüm akademik yaşamında dikkat becerisi büyük önem taşır. Dikkat dergileri ve kitapları ile destekleyici çalışmalar yapın.

• Parmak kaslarını güçlendirecek oyunlar ve çalışmalara ağırlık verin. İpe boncuk dizme, kesme-yapıştırma, oyun hamuru çalışmalarına ağırlık verin.

• Kuşkularınız varsa ve hazır olup olmadığına tek başınıza karar veremiyorsanız bir psikologdan yardım alın ve ilkokula hazır oluş testlerinden faydalanın.

Yayın tarihi: 01.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Benim iki oğlum var büyük oğlum ilkokul 2.sınıfta küçük oğlum kreşte. Yeni çıkması beklenen 4+4+4 projesine göre 08.2008 doğumlu küçük oğlum 2013 Eylül ayında okula başlamalı gibi görünüyor. Yani 5 yaş 1 aylık olduğunda. Ancak aile ne kadar öz bakım becerisini, psikolojik hazırlığını vermeye çalışsa da çocuğun dönemine dair alabileceği sınırlar bellidir. Bu konuda en ciddi sıkıntıları çocuklarımız yaşayacak gibi görünüyor. Uygulamanın başlaması halinde çocuklarımız hazırlığı için ne yapılmalı?

öncelikle yazınızı beğendim,kafamdaki bazı soruların bir kaçını çözmüş oldum.Benim sorum kızım 08.01.2007 doğumlu bu sene 0-6 yaş okul öncesi eğitim veren bir okulda,benim aklıma takılan konu ise çocuğumun ilkokula hangi yıl başlayacağıdır.Okuldaki bir sohbetimizde 60 aydan büyük çocukların ana sınıfına gitmesi gerektiğini konuştular,benim kızım ocak ayında 60 ayını doldurdu acaba ben bu sene anasınıfına mı göndermeliydim? seneye ana sınıfına mı yoksa ilkokula mı göndermeliyim?

01.03.2012 23:36:57 Özlem ERGİN

Özlem hanım merhaba. kızınız önümüzdeki eylül ayında 60 aydan büyük bir çocuk olarak anasınıfına gidebilir. ilkokul için erken olabilir. yazıdaki diğer süreçleri de göz önünde bulundurmanızı öneririrm. şu anda gittiği kreşin öğretmen ve rehber uzmanlarına da danışmanızda fayda var.

02.03.2012 11:33:21 göksu telmaç
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER