Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AKTİF SEKS HAYATINA BAŞLAYAN GENÇ KIZLAR İÇİN ÖNERİLER

 YAZARI TAKİP ET X
Gökçen Erdoğan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gizli Kapaklı Şeyler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Cinsel Terapist
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Günümüz gençlerine AVM’lerde, sokaklarda, günlük hayatta her yerde rastlıyoruz ve çoğunlukla şaşkınlıkla bakıyoruz. Ayaküstü sevişmeler diyebileceğimiz şeyler, maalesef 12-13 yaşa dek düşmüş görünüyor. Çok erken, gerçekten çok erken... Peki, cinselliğin doğru zamanı ne zaman? Karşı cinsle paylaşılabilecekler neler? Bekaret, ülkemizde ve benzer sosyolojik yapılara sahip ülkelerde önemli sayılıyor. Ama aslında bu tamamen kişinin özgür iradesiyle ilgili bir şey. Genç kız eğer bekaretini herhangi bir nedenle korumak ve evlenene ya da seçeceği erkeğe dek bakire kalmak istiyorsa müdahale etmek, zorlamak insanlık dışı ve kişisel haklarına aykırı.

seks hayatı

GENÇ KIZLAR CİNSEL İLİŞKİ YAŞAMAYA KARAR VERDİĞİNDE İSE BAZI NOKTALARA DİKKAT ETMELERİ GEREKİYOR

Sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek için alınması gereken bazı önlemler var. Öncelikle partnerinden kapabileceği hastalıklar olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, ilk cinsel deneyim ve sonrasında çocuk düşünülmeyecektir doğal olarak… Hem hastalıklardan korunmak hem de istenmeyen bir hamileliğin önüne geçmek için ilişki korunmalı olarak sürmeli.

PREZERVATİFSİZ İLİŞKİDE HASTALIKLAR DAHA KOLAY TAŞINIR 

Bazıları prezervatifin zevki azaltacağına olan inancından kullanmak istemiyor, bazıları doğum kontrol hapı kilo aldırıyor diye kullanmak istemiyor. Ama birinin mutlaka korunması gerekiyor. Ayrıca tam birleşme olmasa da, meninin vajinanın yakınına boşalmaması gerektiği unutulmamalı. Bu durumda cinsel birleşme olmadan da gebe kalmak mümkün. Eşlerden birinin cinsel organına dokunduktan sonra ötekinin cinsel organlarına dokunan parmaklarla da enfeksiyon bulaşabilir. Enfeksiyonları önlemek için derideki ya da parmaklardaki kesikler kapatılmalı.

Gebeliği önleyici haplar (kontraseptif haplar) doktorun önerisiyle kullanılmalı. Gerektiği gibi uygulanırsa gebeliği önleyici etkisi güçlüdür. Ama cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem alabilmek için daima prezervatif de kullanılmalı. Prezervatifler HIV (AİDS), belsoğukluğu, klamidya ve trikomonyaz gibi enfeksiyonlara karşı iyi bir korunma sağlar, ama cinsel organlarla temastan önce takılmalıdır. Genital siğil ve herpese karşı da bir ölçüde koruma sağlar.

cinsellik

21 YAŞINDAN İTİBAREN YILDA BİR KEZ SMEAR TESTİ YAPTIRMALI

Genç kız gebeliği önleyici hap kullanmıyorsa ve prezervatifsiz cinsel ilişki yaşanırsa ya da ilişki sırasında prezervatif yırtılır ya da penisten çıkarsa, gebelik riskini azaltmak için olayı izleyen 72 Saat içinde acil kontraseptif kullanılabilir. Ayrıca, HIV bulaşma kuşkusu olduğunda, 48 saat içinde bu birimlere yapılacak bir başvuru ile HIV virüsünü çok büyük olasılıkla yok eden bir tedavi protokolü uygulanabilir.

Aktif cinsel hayatı olan genç kızlar 21 yaşından itibaren yılda bir kez smear testi yaptırmalı.

Yayın tarihi: 31.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.