Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜÇ, DÖRT, BEŞ... ERKEN EĞİTİMİ SEÇ!

 YAZARI TAKİP ET X
Funda Kocabıyık’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Oyun Hamuru Temel Eğitim Genel Müdürü
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

‘Erken eğitim’ deyince aklınıza ne geliyor? Son yıllarda beyin ve öğrenme üzerine yapılan araştırmalara göre, erken eğitim anne karnında başlıyor. Doğumla birlikte hayatın ilk altı yılında, öğrenme ve gelişim son derece hızlı gerçekleşiyor. 2000’li yıllarda okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekmek için yapılan kampanyalar, 7 yaşın okula başlamak için geç olduğuna dikkat çekiyordu. Zaman çok hızlı ilerliyor, ihtiyaçlarımız da buna paralel olarak aynı hızda değişiyor. Günümüzde ise okul öncesi eğitimle tanışmak için 5 yaşı bile geç buluyoruz: Üç, dört, beş; Erken Eğitimi Seç! diyoruz.

Ailelerin çoğu, 3 ya da 4 yaşında çocuklarını okul öncesi eğitim kurumlarına gönderme konusunda tereddüt ediyor. Çocuklarımızı olabildiğince evlerimizin sıcak ve güvenli ortamında tutmak istiyoruz. Bu tereddüdü, aynı yaşlarda çocuğu olan bir anne olarak çok iyi anlıyorum. Ancak altını çizerek belirtmek istiyorum: 21. yüzyılın çocuğu, geçen yüzyılın çocuğundan çok daha farklı gereksinimlere sahip. Bizler küresel rekabetin yoğun olduğu, yeni yüzyılın işgücü piyasasında donanımlı ve dünya vatandaşı olan çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Hepsinin iyi birer işi olsun, dünyanın neresine giderse gitsin, kendini ifade edebilsin ve iletişim kurabilsin istiyoruz. Her şeyden önemlisi mutlu çocuklar yetiştirmek istiyoruz. İşte, uzun vadede bu sonuca ulaşabilmenin yolu, erken eğitimden geçiyor.

Erken yaşta zengin uyarıcılı bir ortamda büyüyen, yaşıtlarıyla aynı ortamda planlı bir eğitim sürecinden geçen ve sosyalleşen çocuklar, ilköğretime hazır başlıyor ve önlerindeki uzun okul hayatı boyunca üst akademik becerilere sahip oluyor. Bunun yanı sıra kaliteli bir okul öncesi eğitim sürecinden geçen çocuklar, daha yaratıcı, sorun çözücü, iletişim yetenekleri güçlü ve kendine güvenli oluyor.

Bu yazı ile ulaşabildiğim herkese şunu özellikle söylemek istiyorum: Erken yıllarda verilen kaliteli bir okul öncesi eğitim, çocuklar üzerinde mucizeler yaratacak kadar güçlü etkilere sahiptir. Tüm çocukların eğitim alması özellikle de 3 yaşından başlayarak erken eğitim alması bir çocuk hakkıdır. Bu çerçevede çocuklarımıza haklarını verelim, onlara destek olalım…

Çocukları beyaz camın karşısından kaldırın, onlar için bilgisayar oyunu ya da televizyon programı değil erken eğitimi seçin!

Yayın tarihi: 06.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Çok bilgilendirici ve anne babaları okul öncesi eğitim konusunda doğru şekilde yönlendirici bir yazı olmuş. Okul öncesi eğitimde çocuklarımızın yetkin ellere emanet olduğunu düşünüyorum.

07.02.2012 11:58:52 Ümit Cem Göl

merhaba ben oğlumu 1 yaşında kreşe göndermeye başladım 2,5 senedir kreşe gidiyor artık anaokuluna göndermek istiyorum ya sıkılırsa diyordum bu yazıyı okuduktan sonra içim rahatladı teşekkürler...

4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER