Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLİ YAŞAMA MERHABA!

 YAZARI TAKİP ET X
Ferda Saraçoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Mucizenin Günlüğü Bebek Hemşiresi, Doğum Destekçisi (Doula), Fizyoterapist
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bebekli yaşam beraberinde birçok sorumluluğu da getirecektir şüphesiz. Bebeği aylardır heyecanla bekleyen anne ve baba için bu yeni dönem biraz sıkıntılı da geçse eşlerin birbirine yardım etmesi ve anlayış göstermesiyle daha kolay atlatılabilir.

Doğumun ardından ilk günlerde aile büyükleri size destek olsa da bir iki hafta sonra artık büyük ihtimalle anne, baba ve bebek olarak üçünüz başbaşa kalacaksınız. Bebeğin bakımı, beslenmesi, banyosu, tırnağının kesilmesi, uyutulması, ağladığında kucağınıza alarak hafifçe sallanması, gazının çıkartılması… Özellikle ilk aylarda yaşanan gece uyanmaları... 

Bebekler ilk aylarda her ağladıklarında emzirilmeli ancak beslenme sonrası yaşanan gaz sançasının çıkartılması gerekir. Ziya bebek bu gazı çıkartamadığı sürece rahatlamayacak ve ağlamaya devam edecektir. Burada görev dağılımı bir başka deyişle babanın anneye yardımcı olması gerekir. Sık uyanan bebek nedeniyle anne için geceler uykusuz geçerken emzirme sonrası baba gaz sancısının çıkartılmasına ve bebeğin yeniden uyutulmasına yardımcı olarak eşinin hiç değilse biraz daha fazla uyumasını sağlayabilir. 

  

Bebek bakımıyla toplumumuzda büyük oranda anneler ilgilense de ilk günlerde yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk birçok kadında depresyona neden olur. Ancak bebeğin gaz sancısının çıkarılması, altının değiştirilmesi ve hatta banyo yaptırılmasında baba da rol üstlenir ve eşine yardımcı olursa anne bu dönemi daha az sıkıntıyla atlatır. Aynı zamanda baba bunları yaparken sadece annenin yükünü hafifletmek olarak olayı algılamamalıdır. Bebeğin gelişiminde yer alması gereken kişi olması gereken baba, bebek bakımını gönüllü olarak üstlenmesi gerekir. Zira bu durum bebekle yakından ilgileneceği için onunla kuracağı duygusal bağ açısından da önemlidir. 

Bebek bakımının aile içerisinde ortak sorumluluk duygusuyla hareket edilmesi, ailede yaşanacak sorunların daha kolay atlatılmasını ve sorunların çatışmaya dönüşmeden çözülmesini sağlar. Anne-babanın bebekle eşit şekilde ilgilenmesi bebeğin anneye olduğu kadar babaya da güven duymasını sağladığı unutulmamalıdır. Bu durum bebek büyüdüğünde çevresiyle daha kolay iletişim kurmasını da sağlar. 

Özetle söylemek gerekirse, bebek bakımı sadece anneye bırakılmamalıdır. Hem anne ve hem de bebek için babaların da bebek bakımı ve temizliğinde aktif rol üstlenmesi gerekir.

Yayın tarihi: 22.04.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.