Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞRU KALORİDE BESİN TÜKETMENİZ SAĞLIĞINIZ İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR!

 YAZARI TAKİP ET X
Fatma Yiğitoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Sadece tükettiğiniz besinin miktarını doğru tüketerek ya da kalori hesabı yaparak sağlıklı olabileceğinizi düşünüyorsanız büyük bir yanlış içindesiniz!

Herkesin bildiği gibi kilo almak/kilolu olmak diyabet, insülin direnci, tansiyon yüksekliği ve kan yağlarının yükselmesi gibi metabolik hastalıklara neden olur. Kilodan bağımsız olarak yaşam tarzınız da hatalı ise, bu hastalıklara neden olur. Muayene ettiğim hastalarımın bazıları dikkat çekici ve negatif bir kan tahlili sonucu ile yanıma geliyorlar. 

diyet

Kilo kaybetmesi gerektiği miktar en fazla 10 kg olmasına rağmen kan insülin seviyesinde yani kan şekerinde problemler oluşmaya başlamış gözüküyor. Bu hastalarımın diyet tedavisini oluştururken gün içerisinde beslenme saatlerini soruyorum. En belirgin şu saatlerde yemek tüketen hastalarımda istenilmeyen hastalıklar çıkıyor.

 • Akşam yemeğini, yatmadan 2 saat ve 2,5 saat önce tüketen hastalarımda kan şekerinde (özellikle üç aylık şeker ortalamalarında) bozulmalar gözleniyor.
 • Gün içinde çok az yemek tüketip, akşam yemeğin gereğinden fazla yemek tüketen ve yemek sonrası hala istenmeyen bir şekilde atıştırmaya devam eden kişiler de aynı sağlık problemleri gözlenmektedir.

BUNUN İÇİN NE YAPMALISINIZ?

 • Beslenme saatlerinizde denge olmalı.
 • Sadece yediğiniz besinin miktarı/kalorisi önemli değil! Yani siz besinlerini az veya düşük kalorili yediğiniz için sağlıklı olmuyorsunuz.
 • Mutlaka beslenme saatleriniz yaşam şeklinize göre olmalı ve düzenli olarak doğru saatlerde tüketmelisiniz.

Sağlığınızı ve yaşam kalitenizi artırmak için dengeli bir diyet ile devamlılığı sağlanan fiziksel aktiviteyi yaşamınıza yerleştirmeniz dileğiyle… 

Yayın tarihi: 25.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.