Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AÇ OLAN MİDENİZ Mİ BEYNİNİZ Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Fatma Yiğitoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Duygularınızın, yemek yeme miktarı ve sıklığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Duygusal açlık olarak bilinen bu istenmeyen yeme durumu, ruh halinizin negatif olması ile meydana gelir. Yani, olumsuz duygular karşısında oluşan yemek yeme tepkisidir. Duygusal açlık, toplum arasında aç olan midem değil beynim aç diye bilinir. Bu davranış, fiziksel bir açlık ya da sosyal gereklilik olduğu için değil de sadece duygular ile oluşan açlıktır. Stres, üzüntü, öfke, depresyon gibi durumlarda ortaya çıkar.

DUYGUSAL YEMEDE SINIR YOKTUR

Negatif duygular sizi kalorisi yüksek, yağlı ve tatlı olan besinlere yöneltir. Duygusal yemede sınır yoktur. Birey düşünmeden sürekli yediği için, midesinde ağrı oluşmasını bile fark etmeden yemeğe devam eder. Duygusal yeme ile başlayan sürekli yeme işlemi mide bulantısı oluşana kadar devam edebilir.

DUYGUSAL YEMEDEN KURTULMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR? 

DUYGUSAL YEME

Beslenme alışkanlığının değişmesinde en temel durum; yaptığınız beslenme davranışlarının farkında olmaktır. Birey kendini takip ederek bir beslenme davranışında alışkanlık oluşturabilir.

SPOR BİZİM DOĞAL ANTİDEPRESANIMIZ

DUYGUSAL YEME

Her sinirlediğinizde mutfak yerine hemen dışarı çıkıp küçük yürüyüşler yapın, bu size iyi gelecektir. Spor yapınca mutluluk hormonu salgılanır. Spor, ruh halinizi düzelterek duygusal açlığı yenmenizi sağlar.

NASIL OLSA ÇOK YEDİM DEVAM EDEYİM

DuygusAL YEME

Bir öğünde çok tükettiğinizi düşünüp, nasıl olsa çok yedim, kilo aldım gibi düşünceler ile kendinizi bırakmayın. Kendinizi bırakırsanız daha çok yemek yeme oranınız artar. O öğün çok kalorili besinler tüketmiş olabilirsiniz ama diğer öğünlerinizde sağlıklı porsiyonlarda tüketmeye devam edin.

BESLENME GÜNLÜĞÜ OLUŞTURUN

BESLENME GÜNLÜĞÜ

Günlük beslenmenizde düzenlemeler yapın. Atıştırmaları azaltın ve yediğiniz atıştırmaları mutlaka yazın. Yazdığınızda ne kadar gereksiz abur cubur yediğinizi fark edeceksiniz.

Mutsuzluğun getirdiği duygusal yemek yeme işleminin kısır döngüye dönüşmemesi ve güzel duygular ile ruhlarınızın doyurulması dileğiyle…
 

Yayın tarihi: 07.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.