Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YUMURTALIK YAŞLANMASININ ÖNÜNE NASIL GEÇERİZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

YUMURTALAR ZAMANLA AZALIR

Kadınlar tüm hayat döngülerine yetecek yumurta ile doğarlar ve de yeni yumurta üretmezler.Yumurtalık içindeki yumurtaların artan yaşla azalması fizyolojik ve normal bir süreçtir. Daha önce çocuk sahibi olan kadınların bile gebe kalma şansı 39-40 yaşından sonra azalır. 44 yaşından sonra ise gittikçe zorlaşır.

AİLE ÖYKÜSÜ ÖNEMLİ ETKEN

Ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların yumurtaları daha erken tükenir.Bu kadınlar genetik olarak programlanmış adetten kesilme yaşlarından 10 yıl öncesinden üreme güçlüğü çekebilir. Örneğin 39 yaşındaki bir hasta 29 yaşından itibaren çocuk sahibi olmakta zorlanmaya başlayabilir.

GENEL OLARAK YAŞ VE GENETİĞE BAĞLI

Yumurtalık yaşlanması genel olarak yaş ve genetiğe bağlıdır ve bunlar değiştirilemez sebepleridir.

Değiştirilebilen diğer birkaç sebep de yumurtalık yaşlanmasına sebebiyet verebilir. Bunlar;

 • Geçirilmiş yumurtalık cerrahileri en önemli gruptadır. Kist çıkarılması sırasında diğer dokulara da zarar verilebilir. Özellikle çikolata kisti olarak bilinen endometriomaların alınması sırasında o taraftaki yumurtalık kapasitesi azalır.
 • Gençlik çağında verilen radyoterapi ve kemoterapiler de yumurtalık yaşlanması yapabilir.Yine ağır sigara içimi de ciddi yumurtalık yaşlanmasına sebebiyet verir.

PEKİ YUMURTALIK YAŞLANMASININ ÖNÜNE NASIL GEÇERİZ?

 • Yumurtalık yaşlanmasının önüne geçmek fizyolojik olarak mümkün değildir. Sadece çevre şartlarına dikkat etmeniz önemlidir. Daha az sigara içerek, daha sağlıklı beslenerek tüm hücrelerinizin yaşlanmasını engelleyebilirsiniz. Antioksidan dediğimiz meyveler ile beslenerek ki bunlar mor meyvelerdir vucudumuzu yaşlanmanın etkilerine karşı koruyabiliriz.
 • Avakado meyvesi de içerdiği besin zenginliği ile çok kuvvetli bir antioksidandır. Yine günde yarım saatlik yürüyüşler metabolizma hızlandırıcı etki ile yumurtaların kalitesinin daha iyi olmasını sağlayabilir.
 • Son yıllarda yumurtalık yaşlanmasında özellikle tüp bebek yönünde kök hücre tedavileri revaştadır. Şu an yapılan deneyler hayvanlar üzerine olup yumurtalıkta bulunan kök hücrelerin canlandırılması,aktifleştirmesi hedeflenmektedir. Bu yöntem yumurtalıkları erken yaşlanan hastalara umut olacaktır.
   
Yayın tarihi: 24.03.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.