Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RAHİM KÜÇÜLMESİ NEDİR?

 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Rahim, kadınlık işlevini yapan organlarımızdan bir tanesidir. Hayat döngümüze göre büyür ve küçülür. Hamilelikte rahim, mevcut büyüklüğünden 10 kat daha fazla büyür ve bebek doğduktan sonra gebeliğin yaklaşık 20’inci haftasındaki boyutuna iner.

DOĞUM VE DOĞUM SONRASI RAHİMDE NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUR?

rahim

Rahim, doğumdan sonraki 6’ıncı haftada eski boyutuna gelir ve küçülür. Rahim kanaması doğumdan sonraki 6 hafta boyunca devam eder. Bu kanamayla da rahim eski boyutlarına döner. Rahim küçülürken tüm diğer organlarda (vajen, vulva, serviks) eski boyutlarına geri döner. Doğum sırasında çok fazla zorlanan ve esneyen vajina dokusu yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve üç hafta sonunda düzelir. Hamilelik boyunca genişleyen ve esneyen karın kasları ve pelvik kaslar altı hafta sonra toplanır. Bu dönemden sonra egzersizlerin yapılması önerilmektedir.

Rahim, doğumdan sonraki süreç hariç bir de menopoza bağlı olarak küçülür. Menopozda hormonların çekilmesine bağlı rahim 30-35 yaşlarındaki halinin yarısı haline gelir. Yaş aldıkça hem yumurtalıklar hem de rahim küçülür.

RAHİM KÜÇÜLMESİNİN TEHLİKELİ OLDUĞU DURUMLAR VAR MIDIR?

rahim

Rahim küçülmesi hiçbir hastayı korkutmamalıdır. İki durumda da rahim küçülmesi fizyolojik bir süreçtir. Menopozda bazen rahim küçülürken içerden kanama olup postmenopozal kanama denilen durum olabilir ki bu önemlidir. Postmenopozal kanamalar rahimin küçülmesine bağlı olabildiği gibi altta yatan hastalık da belirtici olabilir.

RAHİM KÜÇÜLMESİ KADINLARIN CİNSEL HAYATINI NASIL ETKİLER?

rahim

Bu sorunun cevabı görecelidir.
Çünkü doğum sürecinden sonra herhangi bir dönemde yaşanan cinsellik azalır. Bu sebeple rahmin normal fonksiyonlarına dönmesiyle birlikte cinsellik yaşama isteği de artacaktır. Menopozdaki bir hastanın rahim küçülmesi tamamen hormonlara bağlıdır. Hormonlar azaldığı için rahimden bağımsız olarak hastanın cinsel isteğinde de azalma olacaktır. Bu yüzden rahim küçülmesi menopozdaki bir hastanın cinsel yaşamını etkilemez.

Rahimi doğuştan küçük olan hasta grupları da mevcuttur. Bu hasta gruplarında genetik faktörler göze çarpmaktadır. Bu hastalar sendromiktir (Turner sendromu gibi) ve gebe kalmaları sıkıntılıdır. Hiçbir genetik problemi olmayan hastalarda rahim küçülmesi saptanırsa erken menopoz sorgulanabilir ve erken menopoza yönelik tahliller istenebilir.

Rahim küçülmesi doğanın dengesinin bir sonucudur. Kaçınılmaz son diyelim…

Yayın tarihi: 23.06.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Haftalik hamileyim ve rahim küçükmesi var doktor erken dogum olabilir riski var dedi peki bunu onlemek veya tedavi olmak mumkunmu

29.09.2016 10:32:03 gamze dede