Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI CİNSEL İLİŞKİ

 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Zor ve güzel bir hamilelik sürecini geride bıraktıktan sonra bebekli yaşamınız başladı. Peki, her şey eskisi gibi olabilecek mi? Cevap veriyorum: Hayır! İkili yaşamdan üçlü yaşama geçerken birçok zorluk sizi bekliyor. Bu zorlukları tek tek buradan yazmıyorum ama bu yazımda çiftler için önemli bir zorluk olan cinsel yaşama biraz değineceğim.

CİNSELLİK DOĞUMDAN SONRA NE ZAMAN BAŞLAR?

doğum sonrası cinsellik

Hem normal doğumdan hem de sezaryenden sonra cinsel ilişkiye başlama, ortalama 4-6 hafta geçtikten sonra olur. Bu süreçte bazı çiftler ilişkiye girebilirler ancak anne vücudu ve vajina tam olarak normal haline dönmediği için çiftler ilişkide rahatsızlık hissedebilirler. Özellikle kadınlarda emzirmenin de etkisiyle vajina kayganlaşmaz, ıslanmaz ve kuru kalır. Bu durum eş için rahatsız verici olabilir.

Normal doğumda da sezaryende de uterus yani rahimin pelvik bölgedeki yerine dönme süresi 1,5 aydır. Epizyo dediğimiz alt bölgedeki kesinin iyileşmesi veya sezaryen kesisinin iyileşmesi de bu süreye dahildir.

DOĞUMDAN SONRAKİ SÜREÇTE İLİŞKİDE KADINLAR AĞRI HİSSEDER Mİ?

cinsellik

İlk başlarda vajinal kuruluğa bağlı ağrı hissedilebilir. Yara yerleri iyileşmeden ilişkiye girmek çok rahatsız edici olabilir. Hem yara yerleri enfekte olup hem de kanamanın artmasına sebep olup ilişkiye girme sürelerini de uzatabilir. Ağrı, başlarda olup sonradan geçer ve kalıcı bir ağrı değildir. Benim önerim doktorunuzun siz önerdiği sürede cinsel ilişki yaşamaya başlamanızdır..

DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İSTEKTE AZALMA VEYA DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

cinsellik

Özellikle ilk bir ay annenin ameliyattan sonrası yaşadığı ağrı, yorgunluk ve bebekle ilgilenmesinden dolayı cinsellik konusunda isteğinde azalma olabilir, bu normaldir ve daha sonra düzelecektir. Ayrıca sezaryenden ve normal doğumdan sonra 4-6 hafta azalarak devam eden kanama, lekelenme, akıntı vajinanın normal hali kadar ilişkiye elverişli olmasını engelleyebilir, bu da eşlerin ilişkiden aldığı zevki azaltabilir.

Yayın tarihi: 18.06.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.