Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇİKOLATA KİSTİNDE KAPALI AMELİYAT NASIL YAPILIR?

 YAZARI TAKİP ET X
Esra Çabuk Cömert’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kara Kutu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

4 CM'NİN ÜZERİNDEYSE CERRAHİ MÜDAHALE ŞART

Çikolata kisti önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. 4 cm’nin üzerindeki büyüklükte olan çikolata kistlerinin tedavisi için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Hekim, açık ya da kapalı ameliyat yapacağına hastanın ihtiyacına göre karar verir. Genel olarak kapalı; yani laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir.

ENFEKSİYON RİSKİ DAHA AZ

Laparoskopinin; yani kapalı ameliyatın açık ameliyata göre daha fazla avantajı bulunmaktadır. Laparoskopide kesi yapılan bölge hava ile temas etmez. Bu da enfeksiyon riskini en düşük oranlara indirir.

LAPAROSKOPİ NASIL YAPILIR?

Operasyon için 1 m’lik bir kesi açılır. Bu da hastanın iyileşme sürecini kısaltır. Ayrıca hasta günlük akışına hızla döner, az ağrısı olur ve konforlu iyileşir.

Laparoskopide kistin içindeki sıvı boşaltılır, kist cidarı yerleşim yerinden tamamen çıkartılarak bölge kistten arındırılır. Kistin sıvısının boşaltılması ya da kist cidarının boşaltılmasından sonra yakılması gibi işlemler de laparoskopi sırasında gerçekleştirilir. Ancak bu son iki yöntem kisti tekrarlatabilir. Bu nedenle bu metodlar arasında en etkili olanı kistektomidir.

EKİBİN TECRÜBESİ VE KULLANILAN METOD ÇOK ÖNEMLİ

Laparoskopiyi yapacak sağlık ekibinin tecrübesi ve kullandığı metod en önemli faktördür. Eğer ki kist cidarı tamamen temizlenmemiş ve kistektomi haricindeki diğer metodlar uygulanmışsa hastalık 6 ay ya da 1 sene civarında tekrarlayabilir. Ayrıca bu kistler yumurtalıklarda olduğu için operasyon çok dikkatli yapılmalı, yumurtalık rezervleri zarar görmemelidir.

  

Kistlerin dokudan ayrılamaması durumunda yumurtalıkların ve ameliyatlara rağmen tekrarlama olursa yumurtalıklarla birlikte rahmin de alınması gerekebilir.

Operasyon sonrasında kullanılan ilaçlar da nüksetme riskini azaltır. Ayrıca operasyonlar sırasında karın içindeki yapışıklıklar ve kısırlığa nedenle olan tüp tıkanıklığı da temizlenir. Ama unutulmamalıdır ki seçilen doktor ve sağlık kurumu tedavi sürecinde büyük bir önem arz etmektedir.  

Yayın tarihi: 26.08.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.