Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MENOPOZLA MİGREN GEÇER Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Emel Gökmen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Menopozla migreni geçen birçok kadın vardır. Bundan dolayı tüm migrenli kadınların hayali menopozla migrenlerinin geçmesidir. Menopozla aylık hormonal döngüler görünür olmaktan çıkar. Âdet dönemi migreninin tetikleyicisi ani hormonal değişimler artık yoktur. 50 yaş sonrası migren sıklığı gerçekten azalır, menopozun burada rolü büyüktür. Migrenli kadınların ailelerinde menopozla migreni geçmiş kadınlar varsa beklenti daha da artar.

Migren

MENOPOZ SONRASI MİGRENİN ARTMA İHTİMALİ DE VAR

Kötü haber daha az oranda görülse de menopoz sonrası migreni artanların olduğudur. Migrenden kurtulmak için menopozu beklemek doğru bir yaklaşım değildir. Annesinde geçmiş olması, kızında da geçeceği anlamına gelmez. Aileden geçen migrene yatkınlıktır. Her hasta kendi yaşamında kendi migren kaynaklarını geliştirir. Bu bozucu alanlar da migrenin seyrini belirler.

 • Menopoza doğal yoldan mı girildi?
 • Miyom benzeri problemler yüzünden kırklı yaşlarda rahmi mi alındı?
 • Menopoz öncesi migreni hormonal değişimlerden ne kadar etkileniyordu?
 • Annesi veya diğer kişilere oranla daha fazla jinekolojik müdahale geçirdi mi?
 • Migrenöz genetik altyapı ne kadar güçlü? 

Tüm bu ve benzeri soruların yanıtları hastalığın seyrini etkiler. Menopoza yapay yoldan girilirse migrenin azalma şansı neredeyse hiç kalmaz hatta ataklar artar. Çoğunlukla kırklı yaşlarda miyom gibi rahimde iyi huylu tümörler gelişir. Bunların görünen en büyük problemi kanamaları artırmalarıdır. Hasta, çocuklarını doğurmuş artık annelik beklenmiyorsa bu problemleri düzeltmeye çalışmak yerine rahmi almak, beraberinde bazen yumurtalıkları da almak planlanır. Hastanın rahim kanseri olma olasılığı ortadan kaldırılır ancak yapılan cerrahi uygulama ek bir bozucu alan daha oluşturur. Dolayısıyla migreni artar.

Menopoz

“52 yaşındayım. Yıllardır migrenden çekerim; her regl dönemimde mutlaka kriz yaşardım. Menopozla ağrılarımın geçeceğini ümit ediyordum. Miyomlarım nedeniyle kanamalarım arttığında doktorum, ameliyatla alalım biraz erken menopoza gireceksiniz, dediğinde sevindim. Alın alın migrenimden de kurtulurum, dedim. Öyle olmadı. Ağrılarım son yıllarda daha çok arttı. Eskiden hiç olmazsa aydan aya olurdu. Ne zaman geleceğini bilirdim. Şimdi ataklarım daha sık oluyor, ne zaman geleceği de belli olmuyor.”

Öyküdeki kadının durumunda olanlarda tedavi kolaylıkla sağlanabilir. Yeter ki; ağrıya kaynaklık eden odaklar doğru saptansın. Özellikle jinekolojik operasyon sonrası ağrı artmışsa öncelik bu bölgeye verilmelidir.
 

Yayın tarihi: 27.04.2016
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.