Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TUHAF TAKINTILAR-NO:1

 YAZARI TAKİP ET X
Elif Ebru Wibrew’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Ya bir şey soracağım. Sizin hiç batıl ya da saçma olduğunu bile bile yapmaya devam ettiğiniz takıntılı alışkanlıklarınız oldu mu? Ya da hala var mı? Benim dört beş adet var da. Yalnız olmadığımı bileyim istedim. Bugün onlardan ilkini yazacağım. Bir sonraki yazımda ise diğerlerini. 

İlçenin belediye otobüsü ilk servisini bizi liseye taşımak için yapardı. Bu taşıma için biz ücretimizi muavine verir, o da bize üzerinde seri numaraları olan biletimizi uzatırdı. Ne yaparsın biletle? Ya yırtarsın ya buruşturursun ya arkasına bir şeyi not alır kitaplarının arasına koyarsın. Bir şekilde ya çöpe gider ya çantanın bir köşesinde yitip giderdi bizimkiler. Ha bir de dağ menekşesi yapardım ben. O zamanın televizyonda çocuklara origami yapmayı öğreten Japon bayanın öğretisidir bu. Hala da bir tek bildiğim origami odur.

Bir gün serviste iki üst sınıftan Hülya’nın yanındaki boş koltuğa oturdum. Hülya biletine bakarak bir şeyler mırıldanıyordu. Ne yaptığını sordum ADYÖMERSİN yapıyorum dedi.

“Af Buyur? O ne demek” diye sordum.

“Bak bu seri numarasındaki rakamları topluyorsun. Çıkan rakamı ADYÖMERSİN’e göre buluyorsun. Ona göre hoşlandığın çocuk senin hakkında ne düşünüyor buluyorsun.”

Hadi bizim servis matematik çalışıyormuş. İlkokuldaki birler onlar basamağı dersinin tekrarını yapıyormuş. Zira eğer rakam 10’un üzerinde çıkarsa, bu sefer de birler ve onlar basamağı toplanarak tek sayıya indirilip o günkü aşk kaderinin şifrelerini belirliyorlarmış.

Sevgilisi ya da hoşlandıkları var olanlar için hani çerez niyetine bir yudumluk aşk falı bu aslında. Ama matematiği var , öyle demeyin.

Hayatın ve genç kızların aşk matematiği. Bir çeşit bilimsel fal. Ben de isterim o zaman. Gel gör ki bende aday yok. Ama olsun, geri mi durayım?

Hülya’ya “hele söyle bakalım anlamlarını” dedim.

1- A = Aşık
2- D = Dalga geçiyor
3- Y= Yalvaracak
4- Ö= Öpmek istiyor
5- M= Mektup yazacak
6- E= Evlenmek istiyor
7- R= Reddediyor
8- S= Seviyor
9- İ= İstiyor
10- N= Nefret ediyor

Diyelim ki 6 çıktı. Adyömersin’in 6. harfine bak. Aha da sevgilin seninle evlenmek istiyor. 8 mi çıktı? Seviyor be. Vay o gün, günlük güneşlik kış bahçesi liseli kızlara.

Efendim ben de başladım. Her gün seri numarası toplanıyor artık. Aaaa sayılarım 9'u gösterdi. Biri benimle sevgili olmak istiyormuş.

Kimsin koçum sen? Rengini belli etsene? Bak elma dersem çık armut dersem çıkma!

Elma! Elma!

Amaaan utangaç biri herhalde. Tamam, cesaretini toplayana kadar yerinde kal iyi mi. Adına Ruknettin dedim şimdilik.

Ertesi gün kaderimin numarası 14 yani 1+4, yani 5 çıkıyor. Sayının isabet ettiği harf M. Mektup bekliyor ya da mektup gönderecek Ruknettin. Pehh. Hiiç bile yazmam. Bana eğilimi olan sensin. Sen yaz. Ha kabul eder miyim? Ee belki bir okurum.

Bir sonraki gün Ruknettin benden “ N, nefret ediyor” çıkıyor. Ne yaptım sana ben Ruky? Bak büyük aşklar nefretle başlar. Bu hızla başlamayalım ilişkimize. Hızlı giden atın seyrek düşen parçalarına dönmesin aşkımız.

Ne yazık ki Ruky bana hiç açılmıyor. Kendini hep saklıyor. Potansiyel aşkımıza sahip çıkamıyor. Ama Adyömersin’e göre beni lise hayatım boyunca bir seviyor, bir nefret ediyor, bir aşık oluyor, bir yalvarıyor, bir reddediyor. Aman ya, bu kadar yanardöner sevgiliyi ben ne yapayım? Hiç olmasın daha iyi.

İşte ta o günlerden sayı toplama ve ADYÖMERSİN’leme takıntısı baki kalıyor bende. Bugün bile elime geçen her seri numaralı kâğıt ya da biletin üstündeki, dahası harflerinden anlam çıkardığım bütün arabaların plakalarındaki rakamları toplarım. Ya da elime geçen kitabın gelişigüzel bir sayfasına bakar o sayıya denk düşen harfi bulurum. Kaçırmışlığım yoktur. Ne işime yarıyor? Hangi fala ya da akla hizmet ediyor önemi yok. ADYÖMERSİN tuhaf bir alışkanlığım olarak kalmayı başarıyor ya ona bakarım.

Şimdi taze bir sayı toplaması yapıp Adyömersin’ledim. 3 çıktı. Yalvaracakmış bana ha.

Çok geç Ruky.

Yayın tarihi: 11.03.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.