Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

Wİ-Fİ ALERJİSİ GERÇEK Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Elif Dağlı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kiraz Bahçesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Elektromanyetik cihazları kullanan kişilerin bazılarında tekrarlayan baş ağrısı, baş dönmesi, deri hassasiyeti yakınmaları olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bu durumu “elektromanyetik hipersensitivite” olarak isimlendirmiştir. Başka bir deyimle de elektromanyetik aşırı duyarlılık olarak tanımlanabilir.

Wİ Fİ

İngiltere’de 15 yaşındaki bir kız öğrencinin wi-fi sinyallerine karşı alerjisi nedeniyle intihar ettiği haberleri basını uzun süre meşgul etmişti. Öğrencinin okulundaki elektromanyetik sinyaller nedeniyle bulantı ve dayanılmaz baş ağrıları çektiği ve dikkatini toplayamadığı bildirilmişti.
Bir araştırma elektromanyetik aşırı duyarlılığı olan kişilerin manyetik sinyaller saçan cihazlar, sinyal istasyonları, bilgisayar ekranları ve cep telefonlarına yakın olduklarında çeşitli belirtiler verdiklerini göstermiştir.

CEP TELEFONLARI ÇOCUKLAR İÇİN NE KADAR TEHLİKELİ?

Wİ Fİ ZARARLI MI

Dünyada 6,9 milyar mobil telefon abonesi vardır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı mobil telefonların elektromanyetik alanını insanlar için olası kanser yapıcı olarak tanımlamıştır. Ajans mobil telefonlarının sağlık tehdidini, DDT, benzin dumanı, kurşun tehlikesi ile aynı sınıfa almıştır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda yürüttüğü risk değerlendirme çalışması 2016 yılı içinde tamamlanacaktır. Mobil telefonlar düşük güçlü radyofrekans yayıcılarıdır. Telefonu 30-40 cm uzakta tutmak radyofrekansı çok düşürmektedir.

Telefonların en iyi bilinen sağlık etkisi dokuyu ısıtmasıdır. Deri ısıyı emerek iç organlara yansıtmamaktadır.

Çocuklar ve gençlerde telefon kullanımının hızla artması sağlık açısından endişeleri gündeme getirmiştir. Çocuklar, kafatası kemikleri daha ince olduğu için, erişkinlerden daha fazla tehlike altındadır. Radyasyon beyine erişkinlerden daha fazla geçebilmektedir. Çocuk hücreleri erişkinlere göre daha hızlı bölündüğü için radyasyonun olumsuz etkilerine daha fazla açıktır. Avrupa’da çocuklarda mobil telefon kullanımı ve kanser ilişkisi konusunda iki büyük çalışma yürütülmektedir.

RADYASYON MARUZİYETİ NASIL AZALTILIR?

Wİ Fİ

Radyasyon cep telefonu içine gömülü antenden saçılmaktadır. Korunmanın en iyi yöntemi telefonu başa yakın tutmamaktır. Birçok telefon üreticisi telefonu baştan 15-25 cm uzakta tutulmasını ürünlerini satarken önermektedirler.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar kişilerin elektromanyetik alana maruz kaldıklarında yaşadıkları belirtileri bilimsel ölçümler ile doğrulayamamıştır. Mobil telefonların beyin tümörüne neden olup olmadığı ise ancak çok uzun dönem çalışmalar ile ortaya konulabilecektir. 13 ülkenin yer aldığı bir araştırmaya göre, çok uzun saatler telefon kullananlarda beyinde gliom denilen bir tümör riskinin artmaktadır. Ergenler ve çocuklar üzerinde risk araştırması halen sürdürülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, çocukların telefon kullanmaya erken yaşta başlamaları halinde ömür boyu karşılaşacakları toplam radyasyon miktarının çok yüksek olacağı konusunda uyarıda bulunmaktadır

 

Yayın tarihi: 21.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.