Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NİKOTİN BEYİN GELİŞMESİNİ DURDURUYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Elif Dağlı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kiraz Bahçesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yeni bilimsel araştırmalar, nikotin ve tütünün gelişmekte olan ergen beyninde ciddi ve kalıcı hasar yaptığını gösterdi. İnsan beyini 25 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir. Bu yaştan önce nikotine maruz kalanlarda özellikle beyinin ön bölümünde zarar oluştuğu gözlendi.

Fare deneyleri ergen yaşlarında nikotine maruz kalanlarda algı, dikkat eksikliği ile dürtülerin kontrol edilmesinde güçlükler olduğunu ortaya koydu. Nikotin maruziyeti ne kadar erken başlarsa beyin zararının o kadar ciddi olduğu da anlaşıldı.

İnsan çalışmaları, ise onlu yaşlarında çok sigara içenlerde beyinin korteks tabakası denilen gri maddenin zedelendiğini gösterdi. Korteks tabakası problem çözümü, düşünme, algı, dürtülerin dizginlenmesi için önemli bir beyin bölgesidir.

Çocukluk ve gençlik arasındaki yaşam dönemi olan ergenlik, insanın ani karar verdiği, tehlikelerden kendini korumadığı, yenilik aradığı bir dönemdir. Ergen, madde kullanımına başlamaya ve bağımlı olmaya açıktır. Tütün ve nikotin ürünleri bu dönemde beyini etkilerse, ön beyin bölümünün görevi olan, karar verme, doğru yargılama, planlama, hafıza gibi işlevlerde hata olmaktadır. Ergen beyninde sinir hücreleri arasında gönderilen mesajlar kesilmekte, hücreler arası bağlar kopmakta, sinir kılıfları oluşmamaktadır.

Nikotin beyin yapısını ve işlevini değiştiren bir kimyasaldır. Sigarada, nargile dâhil diğer tütün ürünlerinde, elektronik sigarada bulunur. İçeni de dumanına maruz kalanı da etkiler.

sigara

NİKOTİNE BAĞLI BEYİN ZEDELENMESİ NASIL ÖNLENİR?

Beyin gelişimine olumsuz etkisi bilinirken, hiç bir hamile kadının nikotine doğrudan veya dolaylı maruz kalmasına izin verilmemelidir. Annenin stres gidermek için içtiği sigara bebek beynini etkileyebilir. Hamile kadının yaşadığı evin halkı da tütün ve nikotin ürünü kullanmamalıdır. Aynı şekilde, çocukların bulunduğu evlerde, arabalarda tütün ürünü ve elektronik sigara kullanılmamalıdır. Beyin gelişimini tamamlamamış 21 yaşından küçüklere nikotin içeren hiç bir ürün sunulmamalı ve satılmamalıdır.

SİGARAYI BIRAKMANIN BASİT PÜF NOKTALARI

Yayın tarihi: 14.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.