Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAHAR ALERJİLERİ ERKEN BAŞLADI

 YAZARI TAKİP ET X
Elif Dağlı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kiraz Bahçesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

BAHAR ALERJİSİ NASIL ANLAŞILIR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Alerji cilt testi veya alerjene özgü kan testleri ile polen alerjisi saptanabilir. Alerjik reaksiyon sırasında kana salınan histamine maddesini bloklayan antihistaminik grubu ilaçlar yararlıdır. Alerji sırasında damarlar genişliyerek sıvı sızdırırlar ve doku şişmesine neden olurlar. Dekonjestan türü ilaçlar damarları büzüştürerek şişliği çözer. Burun spreyleri daha hızlı etki eder ve daha az yan etki gösterir. Kortizon içeren burun spreyleri alerjinin oluşturduğu iltihabi reaksiyonu baskılar. Göz alerjilerinde göz damlası da kullanılır.

Bahar alerjisi

BAHAR ALERJİSİNDEN NASIL KORUNALIM?

Polen alerjisi olanların açıklanan polen sayılarını izlemeleri yararlı olacaktır. Rüzgarlı havalarda çok sayıda polenin solunum yoluna ulaşması olasılığı olduğundan dışarda uzun süre yürümek doğru olmaz. Kapalı alana girdikten sonra burnu ve kirpikleri yıkamak yapışmış polen taneciklerini uzaklaştıracaktır. Rüzgar ve fırtına varsa evi havalandırmamak daha doğrudur. Yağmurlu havalarda polenler yıkanacağından, alerjisi olanların yağışlı havaların hemen ertesi dışarda olması daha güvenlidir.

Yayın tarihi: 05.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.