Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAHAR ALERJİLERİ ERKEN BAŞLADI

 YAZARI TAKİP ET X
Elif Dağlı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kiraz Bahçesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

POLENLER ALERJİYİ TETİKLİYOR

Bahar alerjilerinin en sık nedeni polenlerdir. Polen ağaç, ot ve bitkilerin çoğalmasını sağlar. Küresel iklim değişikliğinin sonucu olarak, bahar beklenen daha erken başlamakta, daha uzun sürmekte ve bitkiler daha çok polen üretmektedir. Polen tanecikleri havada uçuşarak başka bir bitkiye ulaştıklarında ve onun döllenmesini sağlarlar. Doğa için son derece gerekli bu tanecikler hassasiyeti olan bireylerde bağışıklık sistemini alarma geçirir. Alerjik kişilerin bağışıklık sistemi yanlışlıkla poleni vücuda saldıran bir mikrop gibi tehdit olarak algılar. Polene karşıt cisim üretir. Kana histamine adlı kimyasallar salgılar. Histamin burun kaşıntısı ve akıntısı başta olmak üzere bir çok alerjik belirtiyi tetikler.

Polen alerjisi

Polen sayısı bir metre küpteki tanecik olarak hesaplanır. Tanecik sayısı ne kadar yüksek olursa yakınmaların şiddeti o kadar artar. Dünyanın çeşitli yerlerinde meteroroloji istasyonları veya alerji merkezleri polen sayısını bildirmektedir. Polenler özellikle rüzgarlı günlerde kilometrelerce yolculuk edebilir. Yağmurlu günlerde yere akarlar ve alerji yakınmaları azalır. Bahar aylarında polen dışında küf sporları da alerjiye neden olabilir. Küf mantarlarını taşıyan sporlar yağışlı havalarda artar. Küf alerjisi olanlarda alerjik nezle ve astım belirtilerini tetikleyebilir.

Yayın tarihi: 05.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.