Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

SEV BENİ!

 YAZARI TAKİP ET X
Dr Fiona Faraci’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İçimizden Geçenler Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birbirimizi anlamakta ne kadar zorluk çekeriz. Onaylanma arzusuyla reddedilme korkusu arasında gidip gelirken ilişki kurduğumuz insanların tepkilerini değerlendirip dururuz. Kimi zaman, bu anlama sürecinde, kaybolup gider insan. Bireyin kendini anlaması bu kadar zorken, bir başkasını anladığını zannettiği bir çok durum ortaya çıkar. Varoluşsal sorularla doludur her bireyin gündelik hayatı : “Ne istiyorum gerçekten?”, “Ne hissediyorum?”. Bu sorulara cevap vermek hiç kolay değildir ve çelişki içerisinde bırakır insanı. İstekler, arzular ve olması gerekenler arasında salınmalar, içsel çatışmalar, kararsızlıklar ortaya çıkar. Ama konu bir başkası olduğunda, onu sanki kendisinden iyi tanıyormuşçasına tepkilerini yorumlarken bulur insan kendini.

Aslında, ne bireyin kendisini ne de bir başkasını o kadar iyi anlayabildiği söylenemez.

Bundan yıllar önce, çok ünlü bir fransız psikanalist olan Lacan şöyle demiştir: “Her talep, bir sevgi talebidir”. Reddedilme korkusu bireyin o kadar derinine işlemiştir ki birçok sevgi çağrısını yanlış yorumlar. Tepkilerin görünür haline odaklanmak asıl mesajın içeriğinin kaçırılmasına neden olur çoğu zaman. Annesine “Git! Seni istemiyorum!” diyen bir çocuğu hayal edelim. Reddetme, uzaklaştırma gibi gözüken bu tepki, aslında çok masum bir sevgi çağrısıdır. “Ben büyürken, bireyselleşirken zorlanıyorum. Sen orada ol anne. Ben gel gitler yaşarken sen reddedildiğini hissedersen, kaygıya kapılırım anne” demek.

Okuduğum çok güzel bir makalenin başlığı şöyleydi ; “Anneler, onlardan ayrılınabilmesi için, oradadır”. Büyümek, ayrılıp bir araya gelme hikayesidir. Çocuğa bu imkan sağlandığında, öz güvenli bir şekilde ileriye dönük ilişkilerini şekillendirmesi için alan tanımış oluruz.

Bunun gibi bir çok durum düşünebiliriz. “Sev beni!” farkında olmadan, gün içerisinde, ilişkide aranan onaylanmadır. Kimi zaman bir reddetme tepkisi gibi gözükse de, her aşk hikayesinin arkasında saklanan talep, bir sevgi talebidir. “Git! Geri gelme!” şeklinde ifade bulan bir çok söylem aslında, “Beni ne kadar sevdiğine anlamaya ihtiyacım var” şeklinde tercüme edilebilir.

Kimi zaman çok sert gibi gözüken tepkilerin arkasında çok yaralanmış ruhlar bulunur. Onları duymadığımızda, yaraları gittikçe büyür ve onları sarıp, onarmak daha zor hale gelir.

Yayın tarihi: 26.02.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Çise hanım, Ne güzel soru. Orada olup “ben buradayım, sen istediğin zaman bana gelebilirsin” demek rahatlatıcı bir cevaptır. Çocuğun gel ve gitlerinde orada olduğunuzu, her geldiğinde ona kucak açtığınızı hissetmesi, gidişine de izin verildiğinizi görebilmesi. Sevgiler

11.03.2019 23:31:16 Fiona Faraci

Peki “Anne, istemiyorum ben seni”ye en saglikli cevap gitmek midir, kalmak midir, gidip geri gelmek midir?

01.03.2019 03:04:06 Cise Balasescu