Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DÜŞLERİNİZE UYANIN

 YAZARI TAKİP ET X
Dolunay Kadıoğlu’nun YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaşam akıp giderken bizler yaşamın içinde hep bir şeyleri yetiştirmeye çalışıyor ve çoğunlukla bir şeylerin hep eksik kaldığı duygusunu yaşıyoruz.

Bu koşuşturma içinde hayatımızı anlamlandırmayı, mutlu ve başarılı olmayı deniyoruz. Başarı ve mutluluk koçluğun temel çalışma konularından... Mutluluğu her birimiz farklı şeylerde arıyoruz, bazen tatile çıkmak, bazen bir araba satın almak, bazen bir arkadaşımızla birlikte olmak…

İçsel mutluluğumuzu tam olarak nasıl yaşayacağımız ya da mutluluğu yaşamın her anına nasıl taşıyacağımız ve dengeli yaşama sanatını nasıl yaratacağımız konusunda kafamız karışıyor bazen. Başarıyı bazılarımız para kazanmak olarak, bazılarımız sınavları geçmek olarak, bazılarımızsa dengede kalmak olarak tanımlıyoruz.

Çocuklarımızla, eşimizle, arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde, sıkışıyoruz, çaresiz kalıyoruz, bazen bir adım önümüzü göremez oluyoruz.

Yaşamda fırsatlar çıkıyor önümüze, aynı anda 2,-3 fırsat çıkıyor ve karar veremiyoruz hangi kapıyı seçeceğimize, bazen de hiç fırsat yokmuş gibi…

Bazen bir şeyi hayatımıza getirmeyi çok isteriz, çabalarız, onun için uğraşırız olmaz, yeniden deneriz, yeniden ve yeniden….

Farklı bir şeyler yapsak olacaktır da nedir o farklı şey, denememiş yol?

Koçluk; tüm bu durumlarda etkili sorularla ve uygun tekniklerle göremediğimiz ya da farkında olmadığımız noktalarla ilgili cevap bulmamıza yardımcı olurken aynı zamanda dengeli bir yaşam oluşturmamıza, hayat yolculuğumuzu eğlenceli kılmamızı da destekler.

Tam olarak ne istiyorum?

İstediğimin gerçekleştiğine tam olarak nasıl emin olacağım?

Benim için değeri ne?

Amacıma ulaşırsam eğer;

Kimler bundan etkilenecek ve herkes için anlamı ne?

Bu hedefi gerçekleştirmek benim için neden önemli?

Bu hayal nasıl başarılabilir? Nasıl gerçekleşir?

Atılması gereken adımlar nelerdir?

Bu adımlar nerede ve nasıl atılmalıdır?

Koçluk; vizyon ve misyonumuzu fark etmemize, ne istediğimizi kendimize cesurca sormamıza, cevabını duymamız için içsel sesimizin volümünü açmamızı destekler. Bu süreçte, kendi potansiyelimize uyanırken, yaratıcılığımızın ortaya çıkmasına ve ona nasıl ulaşacağımızla ilgili eylem adımları oluşturmamıza, hedefler koymamıza yardımcı olan, tüm dünyada son dönemde etkin olarak kullanılan bir paylaşım ve yardım sürecidir. Bu konuda eğitim almış uzmanlar, Koçlar tarafından uygulanır.

Ve hayallerimiz…

Çocukken ya da gençken rahatça kurabildiğimiz sanki yaşarmış gibi, dilediğimiz gibi…

Bize ne yaptılar, ne oldu da hayallerimizi bıraktık? Ne zaman yerleşti hayal etme korkusu? Kim yaptı bunu bize?

Hayal kırıklığına uğramamak için bıraktık tüm hayallerimizi arkamızda… “Hayal kurma hayal kırıklığına uğrarsın” “çok gülme ağlarsın” “kötüye hazırlan ki iyi olursa sevinirsin”…gibi gibi pek çok düşünce ve inanç virüsü yerleştirdik beynimize…

Koçluk sürecinde, hayal etmeyi, hedefler koymayı, kendimize dair bir yolculuğa çıkmayı deneyimleriz. Ve bu yolculuk kendimizle ilgili pek çok hediye sunar bize….

Düşlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, uyanın!

Yayın tarihi: 20.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

lütfen banada yardım edin...yazınız tam beni anlatıyor...9 yaşında bir oğlum var..4 senedir çalışıyorum..oğlum 1.sınıfa başlamadan 1aya önce işe başladım.ikimizde sıkıntılı zamanlar geçirdik.anaç ve ev hanımı bir ruha sahip olduğum için çalışmayı hiçsevmedim.oğlum hala işi bırakmamı istiyor.ama kararsızım.para kazanmak güzel fakat hayatı ve oğlumu kaçırmak istemiyorum..nasıl bir kararsızlık bu ?eşim nasıl mutluysam öyle yapmamı,standartlarımı ona göre belirlememi söylüyor..ne yapmalıteşekkürler.

20.07.2011 12:24:50 sinem aslan

Merhaba, bundan 5 yıl sonrasını hayal edin ve kendinizi nasıl, ne yapıyor görüyorsunuz ve bu sizi keyif veriyor mu? siz neleri yapmayı istiyorsunuz, en çok ne sizi mutlu ediyor? bu cavaplara göre kendi yolunuzu bulabilirsiniz, hepimizin cevabı farklı olur ve eşiniz de dahil hiçkimse sizin adınıza karar veremez, sevgiyle

21.07.2011 08:44:39 dolunay kadıoğlu