Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUMDA IKINMA TARİHE KARIŞIYOR!

 YAZARI TAKİP ET X
Doç. Dr. Güliz Onat’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uluslararası Emzirme Danışmanı Hamile&Cinsel Sağlık&Pilates Eğitmeni
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

2014-2015 yılında Birleşik Krallık’ta uygulanan STOMP (Stop Traumatic OASIS Morbidity Project) adı verilen projenin orta vadeli sonuçları paylaşıldı. İsmindeki OASIS; “obstetrik anal sfinkter yaralanması” anlamı taşıyor. Adından da anlaşılacağı üzere anal sifinkter yaralanmalarını durdurmayı amaçlayan bu proje 3902 vaginal doğum yapan kadına uygulandı.

Doğum sırasında meydana gelen anal sfinkter yaralanması ileride dışkı kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğu ve yaşam kalitesinin bozulması gibi durumlara yol açabiliyor.

Proje kapsamında tüm ebeler ve kadın doğum doktorları 3-4.derece perine yırtıkların (anal sfinkter ve anal epitel zedelenmesi) RCOG* (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) rehberi doğrultusunda yönetimi için zorunlu eğitime tabi tutuldu. Sağlık personelinden, aldıkları eğitim doğrultusunda doğumları yönetmeleri istendi.

SONUÇLAR YÜZ GÜLDÜRÜCÜ

12 ayı aşkın bir süre içinde 3. ve 4. derece perine yırtıkları %7’den %1’e düştü.

NEYDİ SİHİRLİ OLAN ŞEY?

Kontrollü itme: Basitçe söylemek gerekirse bu projenin ayaklarından biri, annelerden doğum sırasında ıkınmaları yani bebeği itmeleri istenmedi.

Pozisyon: Geleneksel doğum pozisyonları yerine, dik ve çömelmeye yakın pozisyonlar kullanıldı.

İşbirliği: Doğum sırasında kadın ve sağlık personelinin yakın iletişimine dayalı işbirliği ile ıkınma yerine bebeği yavaşça dışarı itmesi ve böylelikle bebek kafasının kontrolsüzce ve aniden fırlamasının önüne geçilerek, perine yırtıkları hafifletildi. Sağlık personeli bebeğin çıkışı sırasında bir elini perine üzerine yerleştirerek basit dokunsal kontrol sağlamış oldu. Klasik yöntem olan omuzların çıkması için başın tutularak çekilmesi terk edildi, sadece minimal bir çekme işlemi uygulandı.

Doğum yapan anne doğumuna hazırlanmalı, “doğurtulan değil, doğuran” olmalı

Doğumda ıkınma konusunda kanıta dayalı bilgilerin ve araştırma sonuçlarının klinik uygulamaya entegre edilmesi çok değerlidir. İnşallah ülkemizde doğum üzerine doğru bilinen yanlışlar yani DOĞUM MİTLERİ hamileler arasında daha fazla gerçek bilgi ile yer değiştirilir, doğum yapan kadın doğumhaneye DOĞURTULMAK için değil DOĞUMUNU yapmak için gider. Doğumuna hazırlanır ve kendi üzerine düşenleri yapar. Ülkemde sağlık personelinin doğumuna hem fiziksel hem de ruhsal yönden hazırlanmış da gelmiş olan hamilelerimizi doğurtan değil; sadece doğumunu destekleyen kişiler olarak görüleceği güzel günleri görmek dileğiyle...

Aşkla besle,

*: Green-top guideline number 29. The management of third and fourth degree perineal tears. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists; 2014.
 

Yayın tarihi: 25.01.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Suda dogum, ayni zamanda rahat bir yöntemdir ancak en güzeli yatarak degil oturarak yapilan dogumlardir bunun icinde özel koltuklar var,hastanin konforu icin ebeye sirtini döndügü ve ayakda yaptigi dogumlar ise bazen yenidogana kordon dolanmasi riski oldugundan veya oksijen azigi risklidir.Ikinma ic organlar icin zararli ayni zamanda hic bu reflex olamksizin dogum yapan cok kadin olduguna göre gereksizdir.Saglikli günler.

07.01.2018 01:06:12 Leyla Artukoglu

Epizyotomi ilk gebelikde olur, digerlerinde gebelik süresince bakim yaglari uygulanir, Ayni yerde nedbe olmamasi icin devamli kesi yapilmaz perine deniyor sanirim.Cok özel yaglar ile bu nahiyenin elastikiyeti arttirilir.Ikinci ücüncü gebelikde nadir atilir.Saygilar.

07.01.2018 01:02:45 Leyla Artukoglu
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER