Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞİFA KAYNAĞI EGE OTLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Berksoy’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu haftaki yazımda size faydaları saymakla bitmeyen Ege otlarından bahsetmek istiyorum. Ege bölgesinde hem yemek olarak hem de salatalarda bolca kullanılan bu bitkilere göz atalım:

Ebegümeci:

Ebegümeci

Güney Avrupa ve Asya muhtemel vatanıdır. Bugün her iki yarım kürenin tropikal ve ılıman iklime sahip olan bölgelerinde bulunabilmektedir. Çok yıllık otsu bitkilerdir. Yaprakları; yeşil renkli, tüylü ve uzun saplıdır. Hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Mayıs ile Ekim ayları arasında açar. Anadolu’da yapraklarından sarma yapılmakta ve yaprakları ve körpe ince dalları salata olarak kullanılmaktadır. Bronşiyal mukoza iltihaplarında, mide ve bağırsak mukoza membranlarının iltihaplı durumlarında ve mesane şikayetlerinde kullanılır. Harici olarak yaraların tedavisinde, taze yapraklarından hazırlanan lapanın cilt üzerindeki çıban ve yaraların üzerine konması suretiyle kullanılır.

Yayın tarihi: 07.03.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.