Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ALZHEİMER DÜŞMANI BİR ANTİOKSİDAN: RESVERATROL

 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Berksoy’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

21 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Resveratrol, başta üzüm olmak üzere pek çok farklı bitkide var olan doğal bir fenolik bileşiktir. Antioksidan bir polifenol olan resveratrol en çok siyah üzümün kabuğunda bulunur. Siyah üzümün soğuk hava koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği bir maddedir. Hollywood yıldızları tarafından çok kullanılan bir madde olan resveratrol’ün faydaları saymakla bitmiyor.

Faydaları nelerdir?

• Üzüm kabuğunda bulunan resveratrolün güçlü antioksidan özelliği E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.

• Diğer tüm fenolik bileşikler gibi, antioksidan aktivitesi sayesinde, reaktif oksijen türevleri temizlenir, DNA hasarına engel olur.

• Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etkiyi, insülin duyarlılığını arttırması, hücrelerdeki mitokondri sayısını arttırıcı etkisi ve antioksidan etkisi ile gerçekleştirmektedir.

• İnflamasyon (İltihaplanma) karşıtı etkisi ile doku hasarını baskılar. Cilt yapısını korur.

• Karaciğerden lipoprotein üretimi ve salgılanmasını baskılayıcı etkisi ile kan yağlarını düşürücü etkisi saptanmıştır.

• Damar sertliğini önleyici etkisinin artmış metabolik hız, antioksidan özelliği ve azalmış lipid peroksidasyonu sonucu olabileceği düşünülmektedir.

• Resveratrol fazla olan vücut ağırlığının düzenlenmesinde, kardiyovasküler, serebrovasküler hastalık, diyabet ve kanserle bağlantılı hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

• Resveratrolün, Vitamin C, E, selenyum gibi maddelerle birlikte kalp damar sistemi üzerinde yararlı sinerjetik etkisi saptanmıştır.

• Alzheimer hastalığı, bunama, inme gibi hastalıkların gelişimin önlenmesinde resveratrolün etkisi ile ilgili elde edilen klinik bulgular oldukça fazladır.

Kaynakları nelerdir?

Siyah üzüm, erik, dut, kiraz, limon, fındık, yer fıstığı, yaban mersini, kızılcık

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN OLAN FINDIK İLE YILLARA MEYDAN OKUYUN. ACILI FINDIK TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Tüketim alternatifleri

Resveratrol’den en iyi şekilde yararlanmak için özellikle yaz mevsiminde bol olan siyah üzümden her gün 1 porsiyon (ortalama 15 adet) tüketilebilir. Ayrıca resveratrol taşıyan gıda takviyeleri de kullanılabilir.

Yayın tarihi: 23.07.2012
21 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.