Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI VAJİNA GENİŞLEMESİ

 YAZARI TAKİP ET X
Burcu Kardaş Arslan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Normal doğum sonrası vajinada genişleme ve yırtıklar olabilmekte, bu da hastalarda ileride önemli problemlere neden olabilmektedir. En sık karşılaşılan problem cinsel birleşme esnasında oluşan bolluk hissi, istenmeyen seslerin gelmesi ve idrar kaçırma şikayetidir.

İdrar kaçırma genellikle hapşırırken ve öksürürken ortaya çıkmaktadır. İdrar torbasında doğum sonrası oluşan sarkmadan dolayı vesikoüretral açı bozulmakta ve bu şekilde idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilmektedir.

Vajinadaki genişleme cerrahi veya lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda lazeri vajina daraltma amacıyla çok sık olarak kullanmaktadır. 

LAZER İLE VAJİNA DARALTMA

Lazer ışını ile vajina duvarında kollajen doku uyarılarak kollejen doku artışı sağlanmakta ve bu da vajinada daralmaya neden olmaktadır. Lazer ile yapılan daraltma işlemi ortalama 20 dk. sürmektedir. Herhangi bir kesi veya dikiş işlemi yapılmamakta, anesteziye ihtiyaç duyulmadan işlem kısa sürede tamamlanmaktadır. Hasta lazer vajinal daraltma ( LVT) sonrası hemen günlük yaşantısına devam edebilmektedir. Cinsel ilişki 3-4 gün sonra başlayabilir. Tam etkinin sağlanması için 4-6 hafta süre gerekmektedir.

CERRAHİ YÖNTEMLE VAJİNA DARALTMA

Cerrahi yöntemle daraltma yapılırken vajina içindeki gevşeyen kas ve fasya yapısı tamir edilmektedir. Ameliyat ortalama 1 saat sürmekte ve hasta ameliyat sonrası 1 gün hastanede kontrol altında tutulmaktadır. Cerrahi yöntemden sonra hasta cinsel hayatına ortalama 4-6 hafta sonra başlayabilmektedir.

Yayın tarihi: 16.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.