Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÖZ DENETİMİ GÜÇLÜ ÇOCUKLAR BAŞARILI OLUYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Banu Çeçen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Öz denetim, kişinin kendisini kontrol edebilme yetisidir. Öz denetim kişinin kendi kararlarını kendi kendine almasını, bağımsız ve öz güvenli olmasını sağlar. Öz denetim zihnin ve bedenin gerçek sahibi olmak demektir. Yapılan araştırmalarda da öz denetimi güçlü çocukların ileride başarılı oldukları görülmüştür.

Stanford Üniversitesitesi tarafından yapılan bir araştırmada bir grup çocuğa birer şeker verilmiştir. Araştırmacı çocuklara isterlerse hemen yiyebileklerini veya bekleyip yemezlerse bir tane daha getireceğini ve ikisini birden yiyebilceklerini söylemiştir. Çocukların sadece üçte biri bekleyebilmiş ve ikinci şekeri almaya hak kazanmış. Araştırmanın bu kısmı, bekleyen çocukların öz denetim becerilerinin yüksek olduğunu gösteriyordu. Araştırmanın ikinci kısmında ise bu çocukların okul başarıları incelenmiş ve öz denetim becerileri yüksek olan çocukların okul başarılarının çok daha iyi olduğu saptanmıştır.

Öz denetim öğrenilebilir. Öz denetimi güçlendirmenin birinci yolu hedef belirlemektir. Çünkü öz denetim hedefe ulaşmak için gereklidir. Hedef yoksa öz denetime de ihtiyaç yoktur. Hedeflerinizi belirledikten sonra hazzı ertelemeyi öğrenmelisiniz. Hedefinize ulaştığınızdaki büyük hazza odaklanmalısınız. Hedefe ulaştığınızı zihninizde canlandırın. Modelleme de öz denetim için çok faydalıdır. Benzer hedefleri gerçekleştirmiş kişileri örnek almak, sizin de başarabileceğinize inanmanızı sağlar. Öz denetimi güçlendirmek için planlama yapmak gereklidir, ne yapacağınızı bilirseniz yolunuz net olur.

Öz denetim çocuklara da öğretilebilir. Yukarıdaki çalışmalar ile birlikte çocuğunuzla berber onun istediği hedefi oluşturmasına destek olabilir, spor ve sanatsal etkinlikler gibi sevdiği hobileri yapması için teşvik edebilir, bir evcil hayvanın sorumluluğunu çocuğa verebilir, beraber kitap okuma saatleri planlayabilirsiniz.

Yayın tarihi: 23.01.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.