Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NEDEN SOMURTUYORSUN?

 YAZARI TAKİP ET X
Banu Çeçen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geçenlerde bu soruyla karşılaştığımda fark ettim ki insanlar hep gülümseme arıyor birbirinin suratında. Ve eğer gülümsemiyorsan bir sorun var diye düşünüyorlar. Aslında sorun gülümsememekte değil gerçek duygunu bastırıp yüzüne geçirdiğin o maskelerde.

Toplumda duygularımızı belli etmemeyi hep mutluymuş gibi yapmayı öğrendik. Ağlamak, öfkelenmek, somurtmak hatta yorgun hissetmek bile ayıp oldu zaman zaman. Duyguları kontrol etmek ise marifet oldu.

Oysa duygunu hissetmeye izin vermediğinde kendine yabancılaştın. Olumsuz duygular gibi olumluluları da hissedemez oldun, sevgi gibi, aşk gibi, tatmin gibi...

Duygularının hepsi gerçek ve doğal. Gülmek gibi ağlamak da normal. Duygularını hissetmek için kendine izin verdiğinde içinden geçebilirsin o duygunun, bağlanmazsın ona, baskılamazsın onu. Böylece sıkışıp kalmaz o duygu, geçer içinden. İşte o zaman özgürleşirsin.

Şimdi hiç bir his peşinde koşmadan gözlemle hislerini.

Ne hissediyorsun fark et.

Hiç bir his peşinde koşmadan.

Bırak gelsin, kalsın, geçsin...

Sen gözlemleye kal.

Ne hissediyorsan normal."

Aynen hocam Zeynep Aksoy'un da dediği gibi.

Yayın tarihi: 15.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.