Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MUTLULUĞU YAKALAMAK İÇİN ÖNCELİKLERİNİZE GÖRE YAŞAYIN.

 YAZARI TAKİP ET X
Banu Çeçen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çevrenize baktığınızda bir çok kişinin mutsuz olduğunu görebilirsiniz.

Şikayet, memnuniyetsizlik ve keşkelerle dolu yaşamlar.

Bir çoğu geçmişin pişmanlıklarında ya da geleceğin kaygılarında sıkışıp kalmış, anını yaşayamıyor.

Ve zaman akıp gidiyor, seneler geçiyor kişi yine hep mutsuz...

Oysa senelerce hep mutlu olmak için uğraşmış ve hiç bir gününü boş geçirmemiş. Peki niye hala mutsuz?

Çünkü sahip olmak istediği hayatı netleştirmemiş, bu hayata nasıl sahip olacağı ile ilgili bir plan yapmamış, planında yapacağı işleri önceliklendirmemiş ve hatta hedefi belirlemiş olsa dahi hedefe o kadar odaklanmış ki şimdiyi yaşayamamış...

Şimdiki anı yaşamak çok önemli. Ama şimdiyi ancak önceliklerinize göre planlayıp yaşarsanız mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Hayatınızın her alanında bir sürü yapmak istedikleriniz ve yapmak zorunda olduklarınız var. Önceliklerinize göre yaşamanın en kolay yolu; tüm yapılacaklarınızın bir listesini detaylı olarak yazmak, sonra ABC analizi ile önceliklerine göre ayırıp planlama yapmak ve bu plana uymaktır.

ABC analizini yaparken; A çok önemli, B Önemli, C rutin işlerdir. Çok önemli işler yaşam kalitenizi artıracak işlerdir. Bunlara mutlaka zaman ayırmalısınız. Önemli işleri planlayıp zamanında tamamlamak ve rutin işleri de başkasına devretmek gereklidir.

Keşke dememek için yapmak istediklerinizi, sizi gerçekten mutlu edecek hedefleri önceliklendirmeli ve yaşamımızın içine planlı bir şekilde adapte etmelisiniz. Örneğin dans kursuna gitmek, çocuklarınızla daha kaliteli zaman geçirmek, eşiniz ile sadece birbirinize ayırdığınız bir kaç saat... Bunlar ertelenmemesi ve önceliklendirilmesi gereken işlerdir.

Zaman geçiyor, her şey değişiyor, aynı dakikayı bir daha yaşayamayacak, çocuğunuz bir daha aynı yaşta olmayacak ve bundan 1 yıl sonra bile ne siz ne de sevdikleriniz şu anki kişi olmayacak...

Bunun için mutlaka anınızı yaşayın, şimdide kalın. Tüm yapılacak işlerinizi yazın ve tüm bu işleri önceliklerine göre ayırın. Önemsiz işlerle vakit öldürmeyin. İlk önce önemli işlerinizi tamamlayın. Unutmayın, hiçbir iş sizden ve sevdiklerinizden daha önemli olamaz. Mutluluğu yakalamak için önceliklerinize göre yaşayın.

 

Yayın tarihi: 08.07.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.