Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SSVD HAYAL Mİ GERÇEK Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Aylin Çalışkan’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Anneler Gezegeni Eğitim Uzmanı - Rehber Öğretmen
Uzmanımız artık burada sorularınıza yanıt veremeyecektir. Sorunuzun yanıtını uzmanımızın daha önceden yanıtladığı sorular içerisinde arayabilirsiniz.
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kuşatıldık ey anne! derken, bir de baktım ki annelerin doğum konusu sezaryen ve kürtaj tartışmaları aldı başını gitti.

Bugünkü konum sezaryen kuşatması için.

Efendim bendeniz hamileliğin 27 kilo alıp, kalp kapakçığında sorun olduğunu öğrenince doğal doğumdan iyice tırsmış bir kardeşinizim. Evet, hantal halimle, tekleyen kalbimle bunu nasıl yapacağımı hiç bilmiyordum. Dışarıda bir çok kurs vardı ama içimde doğal doğum yapacak güç yoktu sanki. Ayrıca aynı dönem hamile kaldığım arkadaşlarım için de aynı şey geçerliydi.

Hep birlikte doğal doğumdan korkuyorduk gizli gizli. Demeçler verirken, etrafta sorduklarında doğal doğum istiyorum diyordum ama, cıkkk! içim içimi yiyordu.

Gün geldi çattı, çat diye sezaryene alındım. Doğal yolla değil, ameliyatla anne oldum, aslına bakarsanız. O ne kötü bir yaraymış, o ne zor şeymiş öyle. Şimdiki aklım olsa 27 kilo almaz, var gücümle doğal doğuma odaklanır, kulaklarımı her türlü kötü doğum hikayesine kapatırdım.

Doğum konusunda aklınmak mı? Geç olsun da güç olmasın. SSVD diye bir şey var. Yani sezaryenden sonra vajinal doğum.

-Uzmanlara göre sezaryenden 2 yıl sonra kadın vajinal doğum yapabilir. Bunu pek çok özel hastane destekleyemiyor. Çünkü herhangi bir risk olduğunda gerçekten risk almak istemiyorlar. Bu nedenle üniversite hastanelerinde ssvd yapmak mümkün.

-Tabi annenin çatı yapısının doğal doğuma uygun olması ilk koşullardan biri.

-İlk sezaryenle arada en az 2 yıl olması gerektiğini başta paylaşmıştım.

-Rahimde yırtık, yapışuıklık vb. olmaması gerekliymiş.

-SSVD uygulayacak hastanede her türlü acil önlem şartı olmalıymış. Acil servis, bebek bakım ünitesi, kan, doktor, hemşire, ekipman vb gibi...

-Daha önce dikey kesi olmuşsa,

-Bebek ters geliyorsa,

-İri bebek söz konusuysa,

-SSVD gerçeği hayal olabilir diyor uzmanlar. Ancak oranlara bakıldığında SSVD ile başlayan doğumların 3/4'ü başarıyla gerçekleşiyor olduğuna dair rakamlar var.

Bu tartışma doğal doğuma yarar. Ancak bir yandan da sezaryenden sonra vajinal doğum yapmak isteyen anneleri ve hekimleri cesaretlendirir. Bu cesareti çoğunlukla erkeklerin konuştuğu, siyaset yaptığı, kanunlar çıkardığı siyasi arenadan almak çok garip. Ama bir o kadar da iyiye işaret.

Doktorlar 14 haftalık gebeye sezaryen tarihi vermeye çekinecek, düşünsenize.

Sezaryenden sonra vajinal doğum diye bir gerçek var ve şahsen bu gerçeğin artmasını, çoğalmasını can-ı gönülden çok istiyorum. 

Yayın tarihi: 30.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Bende istiyorum, inan Aylincim!Başkanımız kadınların üzerinde böyle bir baskı kuracağına Ebelere daha iyi daha kapsamlı ve özelliklede doğum esnasında psikolojik desdek eğitimi verse harika olur. Ben şahsen ilki sezeryan 2ci doğumunu vajinal yolla yapan çok anneyle tanıştım ve şükür bi şey olmamış- aksine 2ciler daha rahat oluyormuş.Bravo Aylin, eminim bir anneye bu yazıyla cesaret verirsin :)

30.05.2012 22:08:39 Nalan Atasoy