Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VERTİGO, EGZERSİZ VE SPOR

 YAZARI TAKİP ET X
Ayfer Sağlam’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bir sabah işe gitmek için yataktan kalkmak istediniz ama bugün her zamankinden fazla baş dönmesi hissettiniz ve belki de ayağa bile kalkamadınız.

Yoğun iş temposunda iken bazen yavaş yavaş sinyal verdiği gibi bazen de aniden ortaya çıkıveren bu dengesizlik durumu. Tam olarak hastalık diyemeyeceğimiz ama yaşam kalitemizi düşüren bu durum, halının ayağınızın altından kayıp gitmesi hissi, kafanızın içindeki bu dairesel hareketler belki de midenizi bulandırıp sizi kusturacak hale geldi.

Denge, içkulak ve sinir sistemi ile bağlantısını bildiğimiz bu durum VERTİGO olabilir. Doktorunuzun çeşitli muayene ve testler sonucu tanısını koyacağı bu durum için farklı uygulamalar mevcuttur.

Burada denge sistemlerinden iç kulak, beyin, omurilik, gözler, eklem ve kasların oluşturduğu bağlantılı yapıyı bozmadan hatta iyi yönde katkı sağlamak amacıyla en sık görülen POZİSYONEL VERTİGO durumu için bazı kas ve göz koordinasyonunu ile yapabileceğiniz egzersizlerini sizler için uygulamalı görsellerle anlatacağım.

Bunları uygulamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını alarak sizin durumunuza uygun olup olmadığına emin olun. Onay aldıktan sonra yapacağınız tüm kas güçlendirme hareketleri kaybettiğiniz yaşam kalitenizi geri kazanmanız için yardımcı olabilir.

NOT:  Hareketler sırasında başınızın pozisyonunu koruyunuz, gerektiğinde belli bir noktaya odaklanarak ani baş ve boyun döndürme hareketlerinden kaçınınız.

Yayın tarihi: 08.12.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.