Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SUYUN İÇİNDE PEDAL ÇEVİRMEK “AQUA CYCLİNG”

 YAZARI TAKİP ET X
Ayfer Sağlam’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Aqua Cycling, suyun içinde bisiklet çevirerek yapılan keyifli bir program… Ülkemizde çok yeni bir akım olan Aqua Cycling dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce’un da güzellik sırrı olarak biliniyor.

Beyonce

Bisikletler suyun içinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış. Kişisel olarak özel kabin içinde bu bisiklete binebildiğiniz gibi vantuzlu ayakları sayesinde havuzun dibine yapışmış şekilde yan yana dizilmiş çok sayıda bisikletle de grup aktivitesi yapma imkânı da yaşayabilirsiniz. Bu tür grup faaliyetlerine daha çok oteller ve tatil köylerinde rastlamak mümkündür.

Aqua Cycling

Grup uygulamalarında, uygulatıcı havuz dışında hareketler için önemli noktalar; süre ve tekrar sayıları ile ilgili gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. '30 saniye ayakta, sonra otur ve kol çekişi yap, tekrar ayakta 1 dakika, hızlı' gibi… İhtiyacın olan şey mayonu giyip suyun içine yerleştirilmiş özel bisiklete binmek ve sele yüksekliğini kendine göre ayarlamak. Kişisel olarak Aqua Cycling yapmak istediğinizde içine bisiklet yerleştirilmiş uygun ısıdaki suya girip kulaklığınızı takarak start tuşuna basıyorsunuz. Karşınızdaki ekranda antrenman programları mevcut. Size özel olanı seçip sanal antrenörün söylediklerini uygulamaya başlıyorsunuz. Kulaklık, bisiklet programı başladıktan sonraki su sesinden dolayı ekran seslerini duyabilmeniz için var. Bisikleti dik oturup karnınız içeride sürebildiğiniz gibi öne eğilerek veya ayakta da sürebilirsiniz.

Aqua Cycling

Suda egzersiz yaparken suyun gittikçe artan kademeli basınç uygulamaları bacaklarınıza adeta bir tür masaj yapıyor. Dolaşım ve lenf drenajını olumlu etkilediğinden düzenli uygulandığında selülitlerin görünümünde azalma, ödem atma gibi olumlu etkileri olabilir. 30 dakikalık bir uygulama sonunda çok fazla pedal çevirmenize rağmen bacaklarınızdaki hafifliğin sırrı, bu işi suyun içinde yapmış olmanız. Üstelik Aqua Cycling’i diz problemi olsa da, doktorundan onay almış herkes yapabilir.

İlk kez Aqua Cycling yapacaksanız mutlaka doktorunuzun onayını alın. En kısa süreli ve basit bir programla başlayın. Daha sonra süreyi 30- 45 dakikaya kadar çıkarın. İlerleyen zamanlarda pedal hareketlerine kol hareketleri de ekleyerek programınızı çeşitlendirebilirsiniz. Böyle bir programın yanı sıra beslenmenizi de düzenleyerek rahatlıkla kilo verebilir ve sıkılaşabilirsiniz.

Yayın tarihi: 22.05.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.