Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE-ÇOCUK YOGASI

 YAZARI TAKİP ET X
Ayfer Sağlam’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Günümüz çocukları ile iletişime geçmenin çeşitli yolları vardır. Egzersiz bu yöntemlerden biridir. Onun göz seviyesine indiğiniz, oyuna dönüştürülerek hikayeleştirilmiş eğlenceli egzersizler ilgilerini çekebilmektedir.

Çocuğunuzun spor yapmasını istiyorsanız önce siz spor yapmalısınız. Siz spor yaparken onun etrafta dolaşmasının size engel olduğu düşüncesinden sıyrılın ve onunla egzersiz minderinizi paylaşın.

Tüm ciddiyetinizle devam ettiğinizde bir süre sonra sizi taklit etmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum çok tercih ettiğiniz bir yöntem değil ise çocuğunuz için yoga gibi egzersiz disiplinlerini öğreten merkezler bulunmaktadır. Belki önce ayrı ayrı bu egzersizleri öğrenip temel yoga duruşları ile sizde kendi hikayenizi yazabilirsiniz.

YOGANIN ÇOCUK ÜZERİNDE OLUŞTURDUĞU OLUMLU ETKİLER NELERDİR?

 • Bir yoga pozunda belli süre durmak sabır gerektirmektedir. Her istediğini hızlıca elde eden günümüz çocukları için, süreyi tamamlayamasalar bile, buna çaba harcamaları önemlidir.
 • Denge kaslarının gelişmesi için bu pozları yapmaya çalıştıkları sıradaki denge kayıpları aslında onların denge kaslarının güçlenmesi için iyi bir yol olabilir. Düş, kalk ve yeniden dene...
 • Yapabilmenin kazandırdığı öz güven ise paha biçilemez olsa gerek biz anneler için. Ben bunu başardım, düştüm kalktım ve defalarca denedim. Biliyorum ki başarmak için defalarca denemem gerekebilir. Aslında biz büyüklerin bile yeniden kazanmak istediği bir özellik değilmidir bu?
 • Egzersizle gelen sağlık da yanımıza kâr kalır.

KAHRAMAN DURUŞU ÖNE EĞİLME

Bizim hikayemiz: Ben yerde kocaman bir kaya oldum, minik bir kuş geldi üzerime yattı ve güneşlenmeye başladı. Sonra kollarını arkaya doğru uzattı ve güzelce gerindi. 10' a kadar saydı.
 

AĞAÇ DURUŞU

Bizim hikayemiz: Rüzgarda tek dal tutunarak dengede duran minik bir ağaç vardı. Ama rüzgar o kadar şiddetlendi ki (dengeyi bulamama) büyük ağaç onun elinden tutmaya karar verdi. Şimdi ikisi beraber sallanıyordu ama öyle bir an geldi, güçlendiler, dengeyi buldular ve 10'a kadar beraber saydılar.

KÖPEK DURUŞU

  

Bizim hikayemiz: Küçük köpek ve büyük köpek çok yorulmuştu, gerilerek yorgunluklarını atmak istiyordu. Fakat birden küçük köpek ortadan kayboldu. Acaba nereye saklanmıştı? 10'a kadar saydı ve yavru hiç kıpırdamadan bekledi.
 

UFUK DURUŞUNA DOĞRU

Bizim hikayemiz: Ufuk duruşunu yapmaya çalışırken, dizimizi yere koyduk küçük bir köprü yaptık, kollarımızı yukardan birleştirip yan kaslarımızı esnetirken ellerimizle kalp şekli yapmaya çalıştık dengede kalınca 10'a kadar saydık....

Siz de çocuğunuzla birlikte kendi hikayenizi yazmak isterseniz yoga pozlarını doğru bir şekilde öğrenin. Her çocuğun hayal gücü ve hikayesi farklıdır. Kendinizi ve çocuğunuzu riske atacak hareketlerden kaçının. Mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Yayın tarihi: 30.01.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.