Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KENDİMİZ İÇİN BİR ŞEY YAPALIM

 YAZARI TAKİP ET X
Arzu Hoşgör Ülger’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bir yıl daha bitti mi ne?

Yılın son ayına girdik de acaba nasıl geçtiğini fark ettik mi?

Bu sabah kızım “anne yeni yıl ağacımızı artık kurmalıyız” dedi. Dank etti, “evet bir yıl daha geçti hayatımızdan” dedim sessizce. Sonra bir şey yapmak geldi aklıma.

Beraberce yapalım sizinle. Kendimiz için, yarınlarımız için.

yeniyıl

Alalım elimize kâğıt kalem ve yazalım bu yıl neler oldu hayatımızda diye.

Uzun uzun değil tek cümle ile hatta tek kelime bile yeter. Hangisi daha kolayınıza gelirse öyle yapın.

Sonra olan şeyleri düşündüğünüzde hangi duyguyu yaşadığınıza bakın ve o duyguyu da yazın.

Sevgi, öfke, hüzün, huzur, endişe, mutluluk…

Duygularınızı tek bir kelime ile yazın. Eğer farklı olaylarda aynı duygunuz varsa onu tekrar tekrar yazın.

Ardından yazdığınız duygular içinde en çok hangi duyguyu yaşadığınıza bakın.

Eğer yaşadığınız duyguların çoğunluğu olumsuz duygularsa önce bu duyguları size yaşatanlara ve o olaylara teşekkür edin ve affedin onları, hatta kendi içinizde söyleyin affettiğinizi, yüzlerine söylemenize hiç gerek yok ama kalpten yapın bunu. Zihninizi susturarak.

Bu yaşadıklarınızın sonucunda hayat okulunun size neler öğrettiğine bir bakın. Sorun kendinize. Bu sene ben içsel olarak neler öğrendim? Hangi taraflarım beni yordu? Hangi duyguları daha fazla yaşadım? Ne yaptığımda hayatımda bir şeyler sarpa sardı? Ne yaptığımda huzura erdim? Bu soruları kendinize göre değiştirebilir, çoğaltabilirsiniz.

Önemli olan şey şu: Yaşanan şeylerin sorumluluğunu başkalarına yüklemeden üstünüze alabilmek ve kendinizle korkmadan yüzleşebilmektir. Kendimize acımadan bunu başarabildiğimizde ve yaşadığımız iyi ya da kötü her şeyin sorumlusu olduğumuzun bilincine vardığımızda, her şeyin ne kadar hızla, olumlu bir şekilde değişip dönüştüğüne şahitlik edeceksiniz. Tecrübe ile sabit :)

Eğer ne öğrendiğinizin farkına varabilirseniz ŞAHANE bir şey yapmış olursunuz kendiniz ve geleceğiniz için ve görünmeyen yüklerinizden kurtulmuş olursunuz bu sayede ve hatta size hizmet etmeyen bakış açılarınızdan ve sizi yoran tüm duygulardan arınabilirsiniz. Ne büyük bir rahatlama. Ne güzel bir hafifliktir bu. Tecrübe ettiklerinizin sizi bilgelik yoluna soktuğunun bile farkına varabilirsiniz.

Bu aralık ayı, kendi kendinizle yüzleşmekten korkmadığınız ve arındığınız bir ay olur dilerim.

Arzu ben, yaşadığımız her olumsuzun içindeki hayrı görmeye niyet eden ve bu sayede değişim ve dönüşüm enerjisini sevgi ile kabul eden.

Yayın tarihi: 01.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.