Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SEKS SONRASI HÜZNÜ

 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

SEKS SONRASI DEPRESYONA MI GİRİYORSUNUZ?

Seks yapmak, rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni bir armağan gibi paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır. Ancak seks herkesi her zaman mutlu etmeyebilir.

Bunun nedenlerinden biri “seks sonrası hüzün” ya da “seks sonrası depresyon” (post-coital tristesse) adı verilen durumdur. Bazı kişiler cinsel ilişkiden sonra üzüntü, kaygı ya da sıkıntı hissederler. Bu durum, kişiye göre değişmekle birlikte genelde beş dakika ila iki saat arasında sürebilir. Seks sonrası hüzün, genellikle erkeklerde yaşanan orgazm sonrasında fiziksel etkisizlik ve tekrar seks yapma konusunda kısa süreli ve geçici imkânsızlık süreci olan ve “tepkisizlik dönemi” (refrakter periyot) adı verilen süreçten farklıdır.

Yayın tarihi: 07.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Prolaktin süt üretiminden sorumlu oldugundan gebelik ve dogum sonrasi depresyonunda daha etkilidir. Bu gebelik sonrasi depresyonlarinin agir olanlarinda bebeki anneden korumak gerekir. Esas ilac tedavisi gerektiren bunlardir. Öteki orgazm sonrasi aglama ve üzüntülerin altinda yatanlar ba$ka sebeplerdir. Duygusal olmayan her iliski ,sizi daga da bataga ceker. Onun icin tek e$lilik diyorum. Ciftler sevi$me sonrasi da bir bebek gibi ihtimam ister.Öyle arkani dön uyu ,yok ! Saygilar,esenlikler.

19.09.2016 18:35:55 Leyla Artukoglu

Genellikle yakinlikdan sonra ,ne demek herkes e$iyle ,birlikte olursa partneriyle zaten yakindirlar ,bir sonraki evre ya banyodur ya da mutfak . Insanlar rastgele cinsellik ya$amazlar ,duygu ve fikir birligi herzaman vardir. Yani orgazmdan sonra ki$i kalkip ,uzak bir yere göreve de cagirilsa ,o birliktelik duygusu icinde bütün hafta ya$ar ve mutlulukla animsanir. Saygilar. Cöküs veya yorgunluk hissi baska nedenlerdendirveya sucluluk duygusu ,elahmdüllilah normal ciftlerde olmaz.

19.09.2016 13:57:44 Leyla Artukoglu