Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

 YAZARI TAKİP ET X
A. Cem Keçe’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Toplumun ve toplum bireylerinin, engelliler konusunda daha duyarlı olmalarını sağlayabilmek için tüm dünyada 3 Aralık tarihi “Engelliler Günü” olarak kutlanıyor ve toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. 

engelliler günü

Cinsellik engellilerin de hakkı!

Engelli bireylerin toplum içinde ya da bireysel olarak cinsel konularda bazı sorunlarla karşılaşmaları muhtemeldir. Fakat bu sorunlar içerisinde en başta gelen sorun engelli olmayanların içinde barındırdıkları önyargılardır. Toplum tek tip bir cinselliği dayattığı için çok yanlış bir şekilde engelli bireylerin cinsel dürtüleri yok kabul edilebiliyor. Oysa nasıl tanımlanırsa tanımlansın tüm insanların cinsel dürtüleri, kendilerine özel tercihleri ve hayatları vardır.

Cinsellik engelliler için de önemlidir. Unutulmamalıdır ki; engelli ya da kronik hastalığa sahip bireylerin de cinsel dürtüleri vardır ve onlar da, engelli olmayan bireyler tarafından çekici bulunarak partner seçilebilir, onların da içgüdüsel olarak sevişme taktikleri vardır, onlar da bir kadını ya da bir erkeği mutlu edebilirler.  Engeli olan bireylerin cinsel hayatlarında pasif ya da isteksiz olabileceğini düşünmek pek çok engelsiz insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Bu nedenle engelliler, herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeğinin görmezden gelinerek sadece bir gün için gazete, TV ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli, her gün hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.
 

Yayın tarihi: 01.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.