Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜTÜ KİRECİ NASIL TEMİZLENİR?

Ütü kireci nasıl temizlenir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
26.06.2019 - 10:23 | Son Güncelleme:

Zaman içerisinde biriken ütü kireci nasıl temizlenir? Ütü kirecini temizlemek için kullanabileceğiniz ev yapımı pratik yöntemler neler?

Evimizin demirbaşı ütüler zamanla yeterince ısınmamaya, buharı ilk günkü gibi yoğun çıkmamaya ve bazen de su lekelerine sebep olmalarıyla başlar. Bu sorunların nedeni genellikle de ütüde biriken kireçtir. Kirecin sebebi de kullandığımız suyla ilgilidir. Peki ütü kireci nasıl temizlenir?

ÜTÜ KİRECİ ÇIKARAN PRATİK YÖNTEMLER

- Ütüye koyacağınız suya limon tuzu ekleyin ve kaynatın. Kaynattığınız suyu ütünün su haznesine koyup ütüyü çalıştırın.

- Eşit oranda beyaz sirke ve suyu karıştırarak ütünün su haznesini doldurun. Ütüyü çalıştırıp bekleyin. Sirkeli su karışımı ütünün içindeki kireci çözecektir. Ardından bu suyu dökün.

- Buhar delikleri tıkanmış olabileceği için bu kısımları da temizlemelisiniz. Pamuklu kulak çubuklarına beyaz sirke döküp buhar deliklerini temizleyin.

- Ütünün kireçlenmesini önlemek için mutlaka kullanma talimatlarına dikkat edin. Ütüyü alırken marka görevlisinin önerilerini dinleyin. Musluk suyu yerine içme suyu kullanmak ütünüzün ömrünü uzatmada etkili olabilir.

Hürriyet Aile Özel

Yayın tarihi: 26.06.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.