Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ORTANCA BİTKİSİ YETİŞTİRİLMESİ, SULANMASI, TOPRAK DEĞİŞİMİ

Ortanca bitkisi yetiştirilmesi, sulanması, toprak değişimi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.05.2019 - 12:20 | Son Güncelleme:

Ortanca çiçeği bahçelerde yetiştirildiği gibi saksılarda da yetiştirilebilir. Peki, bakımı nasıldır? Nasıl sulanır, toprağı nasıl değiştirilir, ışığı sever mi? Bu konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Ortanca çiçeği gün ışığına direkt maruz kalmamalıdır. Gölgelik yerleri sever. Ortanca çiçeği gün ışığından faydalanamazsa beslenemez.

NASIL SULANMALI?

Ortanca çiçeğinin sulaması oldukça kolaydır. Yazın haftada iki kere kışın ise haftada bir kere sulanmalıdır. Bitkiyi her hafta aynı günlerde sulayın. Eğer suladığınızda saksıda fazla su varsa fazlalık suyu dökmeniz önemlidir. Eğer fazla gelen su dökülmezse toprakta haşereler çıkabilir. Eğer bitkinin toprağı kuru değilse sulamayı bir ertesi gün yapabilirsiniz.

TOPRAĞINI DEĞİŞTİRME

Ortanca çiçeğinin toprağını yılda 1 kere değiştirmelisiniz. Toprağı değiştirirken kullandığınız saksının bir numara büyüğünü tercih etmelisiniz.

ORTANCALAR IŞIĞI SEVER Mİ?

Ortanca çiçeğinin sağlıklı olması için gün ışığından beslenmesi gerekir. Eğer karanlık ortamda kalırsa yapraklarını döker ve çiçek açmaz. Bulunduğunuz ortamda gün ışı yok ise bitkinin gün ışından faydalanmasını aydınlatıcılarla destekleyebilirsiniz.
 

Yayın tarihi: 07.05.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.