Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LİMON DONDURUCUDA NASIL SAKLANIR?

Limon dondurucuda nasıl saklanır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.10.2018 - 00:40 | Son Güncelleme:

Limon, özellikle çorbalarda, yemeklerde, salatalarda, kek ve pastalarda lezzeti arttırmak amacıyla tercih edilir. Vücut direncini olumlu yönde etkiler. C vitamini açısından oldukça zengindir. Gribal enfeksiyonlardan korunmak amacıyla sık sık tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Tüm yemeklerde kullanılabilme özelliği bulunan limonun dondurucuda saklanabilmesi için bazı püf noktalar vardır. Limon dondurucuda 3 şekilde saklanabilir.

BUZ POŞETLERİNDE

 

Dondurucuda limon saklanırken ilk olarak sirkeli su ile yıkanır. Yıkanmış olan limonlar meyve sıkacağı ile sıkılır. Elde edilen limon suyu özel olarak buz için üretilmiş buz poşetlerine dökülür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta buz poşetinin delik olmamasıdır. Daha önceden poşetler kontrol edilmelidir. Buz poşetlerine limon suyu koyulup fazla bastırılmadan havası alınmalıdır. Poşetlerin ağzı sıkıca bağlanıp dondurucuya koyulabilir. Fazla dolmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde limon suyu dondurucuda poşetten taşabilir. Donmuş limon suyu hacim kazanacağından poşete sığmayabilir. Poşetten taşan limon parçaları dondurucuda istenmeyen görüntülere sebep olur. Tüm donmuş yiyeceklere şıçrar. Bu nedenle poşet limon suyu ile doldurulurken dikkatli olunmalıdır. Taşma riski göz önüne alınmalıdır.

Yayın tarihi: 14.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.