Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EVDE SEBZE MEYVE NASIL YETİŞTİRİLİR?

Evde sebze meyve nasıl yetiştirilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.09.2016 - 09:00 | Son Güncelleme:

“Evinizde ışık alan pencere önlerinde rahatlıkla bazı sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz” diyen Toprak Uzmanı Fatih Karakuş, evde sebze meyve yetiştirmenin püf noktalarını bizlerle paylaştı.

Evde sebze ve meyve yetiştirmek için gerekli olan şey uygun zaman ve ısı şartları ile beraber uygun saksı ve yetiştirme ortamının seçilmesidir. Genellikle 5-10 litre arası saksılar bitkiler için yeterlidir. Yetiştirme ortamı olarak genel kullanıma hazır torf veya kokopit karışımlarını kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan saksı, torf ve gübreyi marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Uygun alan seçildikten sonra domates, biber, patlıcan, marul, havuç, turp, yer elması, patates, yeşil soğan, sarımsak, maydanoz, dereotu, fesleğen, nane, biberiye gibi sebze ve faydalı otları hatta çilek ve turunçgiller gibi meyveleri rahatlıkla evinizde yetiştirebilirsiniz.

ÇOK SULAMAYIN

Bitki yetiştirirken onların da bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. İster sebze ister meyve isterse de evimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerin temel yetiştirme mantığı aynıdır. Öncelikle saksı drenaj delikleri mutlaka açık ve suyu dışarıya tahliye için yeterli sayıda ve büyüklükte olmadır. Bitki toprağını seçerken çok su tutan yetiştirme ortamlarından kaçınmak gerekir. Yetiştirme ortamının aşırı su tutması veya aşırı sulama bitkinin tepeden aşağıya doğru bozulmasına sebep olacağı gibi köklerin kahverengileşmesine ve köklerin gelişiminin durmasına hatta gerilemesine ve çürümesine neden olur.

Evde sebze meyve yetiştirmenin püf noktaları!

Yayın tarihi: 07.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Evde özellikle kışın domates biber vs. gibi yüksek sıcaklık isteyen bitkileri yetiştirmeyi denemeyin mevsime uygun bitkilerle yola çıkarsanız işler kolaylaşır mutfak için gerekli sebzeler ev ortamında taze ilaçsız ve lezzetli şekilde yetiştirilebilir bunun için balkonunuzu veya odanızın bir bölümünü kullanabilirsiniz. Balkon kapalı ve yalıtımlı olursa kış bahçesi olarak kullanılabilir bu süreç güvenli gıdaya ulaşmak için en iyi yol olduğu gibi üretmenin zevkinin de yaşamanızı sağlar.

08.01.2015 19:59:11 Gökay Derin