Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞİLE BEZİ FESTİVALİ 30 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Şile Bezi Festivali 30 Ağustos’ta başlıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.08.2019 - 15:45 | Son Güncelleme:

Bu yıl 32.’si düzenlenecek olan Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali 30 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak.

Doğası, kültürü, tarihiyle İstanbul’un gizli cenneti Şile, 30 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında bambaşka hikayesi olan bir festivale ev sahipliği yapacak; 32. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali… Şile Belediyesi tarafından 31 yıldır düzenlenen ve ‘Şile Bezini’ dünyaya tanıtmayı hedefleyen festivalde, üç gün boyunca ziyaretçiler, Şile Bezi yapımından geleneksel olarak her yıl yapılan denizde Şile Bezi yıkama ritüeline kadar çok sayıda tarihi önem taşıyan aktiviteye katılma imkanı bulacak.

Bu yıl festivalde ayrıca 1 Eylül’de başlayacak balık sezonu için geleneksel bir tören yapılacak. Şile Bezi Festival’inde her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü sanatçılar sahne alacak. Ekin Uzunlar, Tuğba Yurt ve Fettah Can sevilen şarkılarını Şile Bezi Festivali için söyleyecek. Dans gösterilerinin de yer alacağı festivalde sokak müzisyenleri de unutulmaz bir performans sergileyecek.

TARİHÇESİ 1930’LU YILLARA DAYANIYOR

Dokunmasından işlenmesine kadar büyük bir emeği ifade eden Şile Bezi’nin ilçedeki tarihçesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Şile bezini özel kılan da bugün de sürdürülen geleneksel ve doğal üretim süreci. Şileliler pamuk iplerini un ve suyla kaynatıp doğal yumaklar elde ediyor. Daha sonra el işçiliğiyle dokudukları bu ipleri Karadeniz sularında yıkayıp Şile’nin şifalı olduğu söylenen kumlarının üzerinde kurutuyorlar. Bu nedenle tamamen doğal, rahat ve sağlıklı bir kumaş türü olarak sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük ilgi görüyor. Dünyaca ünlü tasarımcılar koleksiyonlarında şile bezi kullanıyor.

Yayın tarihi: 23.08.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.