Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ARILAR VARSA YARINLAR VAR

Arılar Varsa Yarınlar Var
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.05.2019 - 16:56 | Son Güncelleme:

Arıların dünyanın geleceği ile ilgili ne kadar büyük bir pay sahibi olduğunu biliyoruz. Biliyoruz bilmesine ama yeterince bu konuya değer veriyor muyuz ve dikkat ediyor muyuz emin değilim.

Bizim aile çiftçidir. Ailemin yaşadığı bölge yani Yalova’nın Altınova ilçesindeki hemen herkes de tarımla uğraşır. En çok kivi üretiminin yapıldığı bölgelerimizden biridir. 1989 yılında ilk kivi fidanları dikilmiş Yalova’da. O günden beridir de pek çok aile kivi üreticiliği yapar. Arıların önemini ben henüz çocukken talihsiz bir olayla anlamıştım. Sanıyorum bölgede yapılan bir yanlış ilaçlama veya belki başka faktörler sebebiyle arı popülasyonunda azalma yaşanmıştı. Kivi meyvesi ise dişi ve erkek ağaçların yan yana dikildiği bir bahçede dişi kivi ağaçlarında yetiştir. Dolayısıyla dişi ağaçların döllenebilmesi için olmazsa olmaz şey ARILARDIR. Babamın ve daha pek çok çiftçinin o dönemde şu tombik bombus arıların bulunduğu kovanlardan kiraladığını ve tarlalara koyduğunu hatırlıyorum. Bu sayede o sezon döllenme gerçekleşebilmiş ve kivi üretimi devam etmiştir. O gün bugündür arılar benim için çok daha önemli oldu.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı, TEMA Vakfı ve Balparmak işbirliği ile hayata geçirilen “Arılar Varsa Yarınlar Var” projesi bu sebepledir ki müthiş ilgimi çekti ve hoşuma gitti.

Projenin amacı adından da anlaşılacağı üzere geleceğimizi sağlayacak bu minik canlıların varlığı. Proje kapsamında ilkokullarda eğitimler verilmesi planlanıyor. 2. , 3. ve 4. sınıf öğrencilerine verilecek dersler, içinde arılarla ilgili hem çocukları hem de ebeveynleri eğitecek materyallerin bulunduğu Arı Farkındalık Kiti, arilarvarsa.org isimli websitesi, Arı eğitim filmi gibi pek çok daldan arıların önemini anlatmayı amaçlayan proje müthiş önem arz ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu projenin taraflarından biri olması özellikle önemli. Bu sayede okullarda başlayacak eğitim ailelerde devam edebilecek.

Proje toplamında 3 yılın sonunda 46.500’ü çocuk olmak üzere 50 ilde toplam 70 bin kişiye ulaşılmış olacak.

20 Mayıs Dünya Arı Günü’nde de İstanbul da dahil olmak üzere 10 ilde düzenlenecek “Arıların İzinde” bisiklet turu ile projeye dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Siz de geleceğiniz için "Arıların İzinde" pedal çevirebilir, #arilarvarsa etiketini kullanarak projeye destek verebilir ve çocuklarınıza arıların neden önemli olduğunu anlatabilirsiniz.

Gizem Aydoğan

gizem.aydogan@hurriyet.com.tr

www.instagram.com/gizemaydogan

            

Yayın tarihi: 16.05.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.