Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MUTFAĞI DAR OLANLAR İÇİN 10 PRATİK ÖNERİ

Mutfağı dar olanlar için 10 pratik öneri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.04.2016 - 11:04 | Son Güncelleme:

Bizim evlerimizde mutfak hızlıca yemek yapmak ya da ayak üstü bir şeyler atıştırmak için uğradığımız bir ara durak değil, kimi zaman evin bizzat merkezidir.

Aileyi ilgilendiren önemli kararlar mutfak masalarında verilir, bazı misafirler burada ağırlanır, hatta kimi aileler salondan çok mutfakta geçirirler vakitlerini. Ama ne yazık ki her mutfak bunun gibi uzun saatler geçirmeye uygun olmayabilir. Bu yazıda mutfağının darlığından şikâyet eden okurlarımıza bir nebze yardımı olacak pratik bazı dekorasyon fikirlerini örnekler üzerinden açıklamaya çalıştık.

1. AÇIK RENK TERCİH EDİN

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Eğer mekânınız darsa ve özellikle pencereleriniz de küçükse koyu ya da aşırı canlı renklerden uzak durmakta fayda var. Zira dar bir mutfakta çokca ihtiyacınız olan ferahlık hissini size ancak bu örnekteki gibi beyaz ya da krem ağırlıklı bir renk paleti verebilir.

2. KOMPAKT DOLAPLAR

 Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Mutfak tasarımında her şeyin tek bir ünite halinde durduğu ankastre mutfak bir kural değil. Eğer mutfağınız darsa ve her şeyi baştan planlıyorsanız bu örnekteki gibi kompakt bir dolap ve beyaz eşya setiyle yerden tasarruf edebilirsiniz.

3. KÖŞE TAKIMI

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Türk mutfaklarının vazgeçilmezlerinden biri de köşe takımıdır. Her köşe takımı her mutfağa gitmez elbette ama dar bir mutfağınız varsa ve iyi bir usta tanıyorsanız, her türlü köşeyi kullanım alanına dahil etmeniz önemlidir. Burada olduğu gibi.

4. HEM ADA TEZGÂH, HEM YEMEK MASASI

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Eğer mutfağınız yemek masası koyamayacak kadar darsa, başka türlü çözümlere aramalısınız. Örneğin burada olduğu gibi mutfaktan bağımsız olarak ortaya konulan bir ada etzgâhı hem ocak, hem de küçük bir yemek masası olarak tasarlamak gibi.

 

5. ÇILGIN FİKİRLER

mutfak dekorasyonu

Dar bir mutfağınız varsa ve çılgın fikirlere açıksanız, önünüzde çok ilginç başka seçenekler de var. Örneğin açılıp kapanabilen bu sıradışı mutfağı en dar mekânlarda bile dilediğiniz gibi kullanmanız mümkün. Tabii benim mutfaktan anladığım şey bu değil diyorsanız, o sizin bileceğiniz iş.

6. ORİJİNAL DOLAP ÇÖZÜMLERİ

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri


Dar mutfaklardaki en büyük sorun saklama sorunudur. Özellikle çok fazla kap kacak sahibi iseniz bu ciddi bir baş ağrısı halini alır. O yüzden mutfak dolapları tasarlanırken yalnızca estetiğe değil işleve de önem vermek ve her santimetre karelik alanı kullanmak gerekiyor. Bu resim sadece bir örnek.

7. KÜÇÜK VE RAHAT

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Tıkış tıkış görünecek kaygınız yoksa dar bir mutfağı iyi planlayarak çok samimi ve sıcak bir hava oluşturmanız da mümkün. Örneğin burada tezgâhın küçük tutulması sayesinde kazanılan alana yerleştirilen küçük kanepe mekâna müthiş bir şirinlik ve sıcaklık katmış.

8. DERİN VE PRATİK

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri

Yine ekstra saklama alanı kazanmak için ortaya konulmuş olan bu çözüm de, dar alanlar için ideal olabilir. Dar bir mutfağınız varsa mutlaka iyi bir usta ya da marangozla çalışmalı ve ona ayrıntılı direktifler verebilecek konumda olmalısınız.

9. KÖŞELERİ MEKÂNA KATIN

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri


Yukarıdaki köşe takımı örneğinde değindiğimiz gibi, dar bir mutfağınız varsa her türlü girinti-çıkıntıyı ve özellikle de köşeleri verimli biçimde kullanmanız gerekiyor. O yüzden dolap ve tezgâhı tek duvarda düşünmek yerine, buna benzer bir formülle, normalde atıl kalacak bir köşeden de faydalanabilirsiniz.

10. PRATİK AKSESUARLAR KULLANIN

Dar mutfaklar için dekorasyon önerileri


İnternette ya da herhangi bir mobilya yahut yapı marketinde yapacağınız küçük bir tur, dar bir mutfakta işinizi kolaylaştıracak ve ortalığın toplu görünmesini sağlayacak birçok aksesuar bulmanız mümkün. Belki bu şirin aksesuar size ilham verir.
 

homify.com tarafından hazırlanmıştır. 
Yayın tarihi: 27.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

En güzel mutfaklar bana göre Alman Gaggenau ´da üretilen modüler tasarimlar ,yanliz burada hicbir mutfak cok Kücük degil ,biri haricinde,Türk mutfaginda ´´Eckbank ´´denen kö$e tasarim yokdur. O sonradan gelen bir adet.. Türkler mutfakda yemek yemezler...

27.10.2015 21:00:38 Leyla Ar... ....