Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
Tüm sorular ve Cevapları
Ebruuu 23.05.2019 Sivilce Hocam ***** kullandıktan sonra lekeler kaldı. Onlar için kullanabileceğim ilaç var mı?
Yasemin Fatih Amato
Yasemin Fatih Amato’nun CEVABI

İlaç ismi yazmak bu sitede yasak. Bu mevsim leke çıkartıcı bir ürün kullanmanız doğru değil. Ekim ayına kadar sadece güneşten koruyucu ve şapka. Ekim ayından sonra leke açıcı kullanabilirsiniz. İyi günler.

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 
Tüm sorular ve Cevapları
Damla 22.05.2019 DERS CEVAP mrh 10 yaşında erkek çocuğu cinsiyet yaş farkeder mi yani? ÖNCEKİ SORUM:mrh benim arkadaşımın çocuğu ders çalışmak istemiyor herşeyi boşveriyor sıkıcı deyip duruyor ne olabilir ve ne yapılması gerekir?
Merve Mercan
Merve Mercan’ın CEVABI

7 yaşındaki çocukla 12 yaşındaki çocuğa aynı dersleri veremediğimiz gibi onları derse çekmek için de aynı yöntemleri uygulayamıyoruz, diğer yandan tıpkı oyun tercihleri gibi ilgileri de cinsiyete göre değişmekte :) Öncelikle çocuğun ödev yükünü ve bizim istediğimiz performansı ayrı ayrı değerlendirmenizi öneriyorum. Ödevlerini yapıp bizim istediğimiz yeri çalışmıyorsa belki yine bir öğretmen desteğine ihtiyaç duyabiliriz (öğretmen ödev verebilir) ya da biz beklentilerimizi revize edebiliriz. Ödevlerini yapmanın ve ders çalışmanın onun sorumluluğu olduğunu belirten bir konuşmadan sonra birlikte plan yapılması uygun yöntemlerden biridir. Burada yine önemli olan çocuğun karşısında bir otorite figürü değil onu anlayan ve ona yardımcı olmaya çalışan bir ebeveyn rolünü benimsemek. Yaşı itibarı ile ebeveyninin çabasını ve desteğini anlayacaktır. Bu aşamadan sonra çocuğu ders çalışırken gözlemlemeniz ve dikkat süresinin kaç dakika olduğunu belirlemenizi isteyeceğim. Bu plan yaparken sizin ölçütünüz olacak ve başlangıçta belirlediğiniz ders çalışma süresi dikkat süresinden 5-10 dakika daha kısa olacak. Yani çocuk ara vermeden 20 dakika dikkatlice ders çalışıyorsa biz 15 dakika ile başlayıp ara verelim sonra 15 dakika daha çalışalım. Aralarda çocuğun sevdiği veya ilgisini çeken ne varsa onunla ilgilenmesine izin verelim ve sürekli olarak sözel pekiştireçler kullanalım. Çok güzel ders çalıştığın için biraz bunu oynayabilirsin, çok güzel ders çalıştın beni çok mutlu ettin gibi. Sistem oturduktan sonra süreyi gittikçe artırabilirsiniz. Tüm bunları yaparken de çocuğun çalışma masasına haftanın günlerini içeren bir tablo asabilirsiniz. Tabloya her gün kaç dakika ders çalıştığını yazmasını sağlarsanız (15+15+15 toplamda 45 gibi) dakikaları topladıkça mutlu olacak ve motive olacaktır. Haftalık hedefinize ulaştığınızda ise onu mutlu edecek bir şeyler yapmanız davranışı kalıcı hale getirecektir. Pekiştireçlerin rüşvet olarak kullanılmadığından emin olduğunuzda yöntemin işe yarayacağını düşünüyorum. Umarım anlaşılır bir cevap olmuştur, kolaylıklar diliyorum :)

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 
Tüm sorular ve Cevapları
Fisun 22.05.2019 Hamilelik Merhabalar2 ay önce gebelik şekerimden dolayı 33+4 günlük iken bebeğimin karnımda kalbi durdu ve sezeryan ile alındı.Ben tekrardan hamile kalmak istiyorum ve bunun için ne yapmalıyım ve ne kadar süre beklemeliyim.
Meriç Çağrı Ağır
Meriç Çağrı Ağır’ın CEVABI

Geçmiş olsun üzüldüm 6 ay beklemen yeterli ancak daha önemlisi şekerini şimdiden disipline et lütfen Şeker tam kontrol altına alındıktan sonra gebelik

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 
Tüm sorular ve Cevapları
Acemibey 20.05.2019 Gebelik olma durumu Hocam merhaba nişanlım ile biraraya geldiğimizde adet gününün 5. GünündeyDi vajinasina girmeksizin penisimle surtum kapakciklara ama bende ne meni nede sperm olarak boşalma yoktu o daha sonra banyoya geçerek duş aldı bende icerde kendi üzerime boşaldım üstümü peçeteye sildim ve bende onun yanına geçtim duş için yıkandıktan sonra göbeğimde sperm vardı acaba o sperm onun vajinasina duş sırasında gecmismidir diye suphelenip eczaneden ertesi gün hapı alıp içti 5 saat sonra nişanlım bakire bu arada gebe kalma ihtimali var mıdır?
Meriç Çağrı Ağır
Meriç Çağrı Ağır’ın CEVABI

Buradan bilmem mümkün değildir

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 
Tüm sorular ve Cevapları
Ednahc 19.05.2019 Yüzümde pütürlükler ve kızarıklıklar İyi akşamlar merhabalar yüzümün alın ve burun bölgeleri dışında kalan yerlerinde pütür pütür göründü ve kızarıklık var. Kaşıntısı ağrısı yok ama neden oldu acaba?
A. Cem Keçe
A. Cem Keçe’nin CEVABI

Merhaba, Sorunuz uzmanlık alanıma girmiyor, bir cilt hasttalıkları uzmanına sormanız daha uygun olur. Saygılar

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 
Tüm sorular ve Cevapları
Meraklı28 19.05.2019 acilll hocam kız arkadaşımla yakınlaşma oldu aramızda üçüncü boşalmada sürtmeden dolayı çok az içine kaçmış olabilir kızlık zarına bişey olmadı hamile kalırmı
A. Cem Keçe
A. Cem Keçe’nin CEVABI

merhaba, Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 2-3 cm içerisinde esnek yapıda bir dokudur. Cinsel ilişki, parmak, kalem mum gibi sert cisimlerin sokulmasıylla açılabilir. Sizin durumunuzda penis girişini ne kadar olduğu belli olmadığı için kesin bir şey söylemek pek mümkün değil. Bunu ancak kız arkadaşınız muayene edecek bir kadın doğum uzmanı bilebilir. hamilelik konusuna gelince böyle bir risk var. Özellikle de içeri doğru olan bir boşalmada bu risk oldukça yüksek. bunun için bir gebelik testi yaptırılması uygun olur. Böyle kaygıları yaşamamak için cinsel konularda bilgilenmeniz tedbirinizi önceden almanızı öneririm. Saygılar

 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız