Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZ BAKICISINI NE KADAR SEVİYOR?

11.02.2015 - 12:14 | Son Güncelleme:

Anneler için en zoru doğru bakıcıyı bulmak ve bebeğini ona emanet etmektir. Kendi uygun gördüğü bakıcıyı bebeğinin sevmesi ise her annenin isteğidir. Peki, sizin çocuğunuz bakıcısını ne kadar seviyor dersiniz

Çocuk gelişiminde özellikle 0-2 yaşta bebeğin bakım veren kişiyle kurduğu bağ çok önemlidir. Bağlanma dönemi denen 0-2 yaş boyunca bebek mümkünse annesiyle olmalıdır. Fakat günümüz koşullarında çalışan anneler bebeklerini bakıcılarla büyütmek zorunda kalabiliyorlar. Bu durumda ise bebeğin fazla bakıcı ve ortam değiştirmeden, güvenilir ve gelişimi destekleyebilecek, sevgi dolu biriyle kendi evinde büyümesidir.

Henüz çok küçük olmalarına rağmen bebekler de birini sevip sevmediklerini ifade edebilirler. Sadece 0-2 yaşta değil okul öncesi yıllarda bakıcılar çocukların ruhsal yaşamında önemli bir yer tutar. Çocuklar bakıcılarını birer eğitimci, oyun arkadaşı, akraba olarak yaşamlarına alırlar. Birbirlerine karşı sevgi, ilgi ve bağlılık kurmaları gerekmektedir. Böylece çocuk, ilerleyen yaşamında da ailesi dışındaki kişilere bağlanmada daha az sorun yaşayacaktır.

Hadi siz de çocuğunuzun verdiği tepkileri inceleyip bakıcısına karşı neler hissettiğine bir göz atın.

Not: Bu sorular bu alanda çalışan uzmanımız tarafından fikir verme ve farkındalık oluşturma amaçlı hazırlanmıştır.
 

Bebeğiniz bakıcısını seviyor mu?
Bebeğim bakıcısını gördüğünde…

Hazırlayan: Bu test Uzman Klinik Psikolog Göksu Telmaç tarafından hazırlanmıştır.

Yayın tarihi: 11.02.2015
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İSMİNİZE GÖRE KARAKTER ANALİZİ
Adınız:
Doğum Yılınız:
Cinsiyetiniz: