Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NÜKLEERE KARŞI ANNELER İNİSİYATİFİ

Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.06.2011 - 17:00 | Son Güncelleme:

Hedef, nükleersiz bir gelecek yaratmak!

Gelecek nesillerin yaşam haklarını korumak için başlayan Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi, tüm Türkiye’de sosyal duyarlılığı artırmayı hedefliyor.

Greenpeace Akdeniz, Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi’ni başlattı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 8 kadın ile yolculuğuna başlayan girişimin konusu: “Nükleer enerji ve gelecek nesiller.” Girişiminin hedefi ise, “Gelecek kuşakların yaşam haklarına duyarlı kadınlar ve anneler olarak nükleersiz bir gelecek yaratmak.”

İnisiyatifin üyeleri arasında Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, Gazeteci-Editör Oya Ayman, Radyocu – Yazar Ayça Şen, Matematik Mühendisi Deniz Çalışkan, Sinoplu aktivist Hale Oğuz, İş Kadını - Danışman Nilüfer Arıak, Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Figen Doran ve Çevreci - Aktivist Pınar Aksoğan yer alıyor.

İnisiyatifte yer alan gazeteci Oya Ayman bu girişimde yer alma nedeniyle ilgili “Çernobil ve Fukişima'nın ardından yaşananlara karşı kim üç maymunu oynayabilir ki? İnsanların kendilerine ve kendilerinden sonrakilere acı verici bedeller ödetecek yolu seçmesini ancak bir şuursuzluk durumu olarak nitelendirebilirim. Ne kendimin, ne sevdiklerimin, ne oğlumun ne de dünyadaki diğer çocukların nükleer gibi kirli teknolojiler yüzünden acı çekmesini ve bedel ödemesini istemiyorum” diyor.

Radyasyon En Fazla Bebek ve Çocukları Etkiliyor

Sinoplu aktivist Hale Oğuz da Çernobil’in ardından yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Sinop’tan sıklıkla gittiğim köyümde domatesler, salatalıklar üzerlerine kaynar su dökülmüş gibi yanmıştı. Artık söylenilenin ne önemi olabilirdi ki, belli ki bizim üzerimize radyasyon yağmıştı. Kısa bir ayrılıktan sonra 1992’de görevle tekrar Sinop’a döndüğümde etrafıma bakarken hiç görmediğim kadar engelli çocuk gördüm. Ne zaman yanımda ne zaman canımda hissedeceğim sorusundan kendimi uzak tutmaya çalışırken, Sinop’ta nükleer santral kurulmak istendiğini öğrendim. İşte bu olamazdı. Ben o manzaraları görmüştüm, ben o çığlığı duydum. Yeni Çernobiller, Fukuşimalar olmasın."

Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu 0–14 yaş aralığındaki çocuklar oluşturuyor. Nükleer santrallerden sızan radyasyon en fazla anne karnındakileri, bebekleri ve çocukları etkiliyor. Bugün kurulacak bir nükleer santralin bedelini ödeyecek olanlar çocuklar ve gelecek nesiller.

www.nkai.org

Yayın tarihi: 01.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.