Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MISIRLI AHMET İSTANBUL'DA BALKAN RÜZGARI ESTİRECEK!

Mısırlı Ahmet İstanbul'da Balkan rüzgarı estirecek!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.03.2017 - 10:40 | Son Güncelleme:

Balkan müziğini tüm dünyaya sevdiren "Music and Memory” projesi, Belçika ve Bulgaristan gibi birçok ülkenin ardından ilk defa İstanbullu müzikseverlerle buluşacak!

30 Mart Perşembe günü MKM Attila İlhan Salonu’nda gerçekleşecek olan konserde, farklı ülkelerden dünyaca ünlü müzisyenler, İstanbullulara unutamayacakları bir gece yaşatacak. Asya, Yakın Doğu ve Batı’nın buluştuğu bir kavşakta yer alan ve kültürlerin yoğun bir alışverişte bulunduğu Balkanlar, bu coğrafi avantajıyla kuşaklara yayılan bir süreçte sıradışı ve özgün bir kültürel kalıtım oluşturmuş durumda. Bu kıymetli geleneğin yaşamasını amaç edinen “Music & Memory” projesi Balkan ülkeleriyle Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri arasında bir köprü oluşturmakla beraber halihazırda var olan bu müzikal zenginliği genişletmeyi de hedeflemekte. Bu projenin son iki yılında Türkiye’den ve Balkan ülkelerinden müzisyenler Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu yana gelen bu müzikal kültürle ilgili araştırmalarda bulunup bilgi paylaşımında bulunmaktalar.

Dinleyenleri, Balkanlar'a müzikal bir yolculuğa çıkaracak olan projesinin sanat yönetmeni ise onuncu yaşını kutlayan, dünyanın ilk darbuka ve ritim okulu "Mısırlı Ahmet Ritimhanesi" nin kurucusu Üstat Mısırlı Ahmet!

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZİSYENLER AYNI SAHNEDE!

Ritimleri tüm dünyaya yayılan darbuka üstadı Mısırlı Ahmet’e sahnede, Türk, Bulgar ve Belçikalı usta müzisyenler eşlik edecek. Gitarda Onur Aymergen, bağlamada Muhlis Berberoğlu, keman ve buzukide Serkan Gügül, Bulgaristan'dan akordiyon üstadı Petar Ralchev, kaval üstadı Nedyalko Nedyalkov, davulda da özel konuk olarak komplike ritimlerdeki ustalığıyla bilinen Belçikalı Stephane Galland, Mısırlı Ahmet’le beraber akıllara kazınacak bir konsere imza atacak!

RİTİMHANEÖĞRENCİLERİYLE AYNI SAHNEDE

Geceye damga vuracak bir diğer performans da, üstat Mısırlı Ahmet’in “Ritimhane” öğrencileriyle beraber sahne almasıyla gerçekleşecek. Yakıcı melodiler, heyecanlı sololar ve dinamik ritimler bu sefer Mısırlı Ahmet önderliğinde, 60 öğrencisinin darbukaları ve dehollalarından salona yayılacak!

Etkinlik; ASBL Diogene, Mitra 2000, Çözüm, İstanbul Ritim Derneği, Mısırlı Ahmet Kültür & Sanat’ın ortak katılımıyla gerçekleşecek.

Yayın tarihi: 23.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.