Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“İŞE YARAR ADAM”IN SERGİSİ BİLE OLUR!

 “İşe Yarar Adam”ın Sergisi Bile Olur!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi, Galeri Nev'de.

Galeri Nev İstanbul 2010/2011 sergi sezonunu 1 Ekim tarihinde Serkan Özkaya'nın "Homo Practicus" başlıklı sergisi ile açıyor. Bu, geçtiğimiz sezon Galeri Nev’deki “Türbülans” sergisinde “Uçan Sandalye” eseri sergilenmiş olan sanatçının Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi olacak.

Özkaya’nın buluşu olan ve Latince tınlayan “Homo Pacticus”, dilimize “İşe Yarar Adam” olarak çevrilebilir. Yaklaşık yirmi yıldır, çoğaltılabilen sanat nesnesi üzerine çalışan ve üreten Özkaya, “Homo Practicus” ile tasarım ve heykeli, aynı kutuptan mıknatıslar gibi karşı karşıya getiriyor.

Bu yapıtı için yola çıkarken, aklındaki sorunun “Müzelik bir heykeli, işlevsel bir obje gibi tasarlamak mümkün mü?” olduğunu belirten Özkaya, yapıtında, her iki disiplinin özelliklerini karşı karşıya getirmeye ve ortaya çıkan gerilim içerisinde onları uzlaştırmaya çalışıyor.

Aynı figürün farklı işlevlere uygun olarak konumlandırılmasını içeren sergide “Homo Practicus”, avize, masa, heykel ya da şemsiyelik gibi işlevlere bürünmüş olarak görülebilir. Bir yandan erkeğin sosyal hayat içerisindeki rolüne, öte yandan işlevin tasarım için olan gerekliliğine karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış sunan sergi 1 Kasım 2010 tarihine kadar açık kalacak.

 “Homo Practicus”un bilgisayar modelleme ve kalıp aşamaları Onbiriki Tasarım ve Stüdyo M'de, çoğaltma ve boyama aşamaları ise Davut Çakır atölyesinde gerçekleştirildi. Yapıtların fotoğrafları Barış Özçetin tarafından çekildi.

Galeri Nev İstanbul Pazar/Pazartesi hariç her gün saat 11:00-18:30 arasında açıktır.

Yayın tarihi: 29.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklaryeniAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklar

Hangi hastalıklar diş ve ağız sağlığınızı olumsuz etkiliyor? Bu hastalıklarının etkileri nelerdir?Devamı >
Kadınlar da erken boşalma problemi yaşıyor!yeniAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Kadınlar da erken boşalma problemi yaşıyor!

Kadınlarda erken boşalma bir avantaj mıdır yoksa cinselliğin kalitesini mi düşürür?Devamı >
Meyveli pratik parfe tarifiANNE ŞEFTülay Ersanay Etkin

Meyveli pratik parfe tarifi

En pratik pasta tarifim meyveli pratik parfe oldu. Denerseniz hiç pişman olmazsınız. Sabahtan yapın atın dondurucuya, akşama harika ve bir o kadar da serinletici pastanız hazır. Tabii ki lezzetine de diyecek yok. Meyveli pratik parfe özellikle yaz akşamları için harika bir seçenek olacaktır.

Devamı >