Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İDANS ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ DANS VE PERFORMANS FESTİVALİ

İDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, İstanbul’u dördüncü kez yaratıcılığa davet ediyor!

Bimeras Kültür Vakfı’nın düzenlediği iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali, İstanbul’u dördüncü kez yaratıcılığa davet ediyor!

Disiplinlerarası sanat festivali iDANS’ın 2010 yılının Ekim ayı boyunca ve ek etkinliklerle yıl sonuna dek gerçekleşecek “Kozmopolitlik” teması çerçevesinde hazırlanan dördüncüsü, rekor sayıda sanatçı ve projeyi ağırlıyor.

Yaklaşık 154 sanatçı, birbirinden renkli ve iddialı 41 proje ve 50’den fazla gösterimle İstanbul sahnelerinde ve sokaklarında dalgalanmalar yaratıyor.

iDANS bu programında, kimliklerin karmaşıklığıyla heterojen doğalarına ve sanatsal pratiklerin çoklu kültürel bağlantılarına dikkat çekiyor. Disiplinlerarası sahne gösterilerinden sunumlara, kamusal alan yerleştirmeleri ve benzeri performatif projelerden atölye çalışmalarına, seminerlerden sanatçı buluşmalarına uzanan zengin ve çok yönlü festival programı, “koreografinin” kültürel, politik ve duygulanımsal bir müzakere alanı olduğunu vurgulayarak sanatsal ifadelerin demokratik bir kamusal alan için önemini araştırıyor.

Festival Programına Genel Bakış

Festival teması için geliştirilmiş 5 özel proje; 4 ortak yapım; 2’si projeye yönelik olmak üzere 8 atölye çalışması, 9 seminer ve 41 sanatsal projeden oluşan programda, çağdaş dansın ağır toplarıyla en yenileri birlikte yer alıyor. 

Kritik Çaba

iDANS kapsamında 18-31 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek “Jardin d’Europe” etkinliklerinden biri olan “Critical Endeavor (Kritik Çaba)”, çağdaş dans ve performans sanatları yazarlığında uzmanlaşmakta olanlara yönelik bir eğitim programı. Program, dans alanındaki eleştirel pratiklerin sorun, sorumluluk ve sorgularıyla yüzleşerek nitelikli fakat erişilebilir eleştirel bir yazının gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

www.idans.info
 

Yayın tarihi: 25.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.