Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“HERKES KENDİ KENDİNDE” SANATSEVERLERİ BEKLİYOR

“Herkes Kendi Kendinde” sanatseverleri bekliyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.02.2015 - 14:30 | Son Güncelleme:

Işıl Gönen’in beşinci solo sergisi “Herkes Kendi Kendinde” 12 Şubat – 7 Mart 2015 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde!

Gönen, 2011 ve 2012 yıllarında ilk iki bölümünü izlemiş olduğumuz "Evvel, Ahir… İçinde" adlı sergi üçlemesini bu kez “Herkes Kendi Kendinde” diyerek tamamlıyor.

Işıl Gönen resimlerinde, tarih boyunca tüm kadim geleneklerde anlatılan, baba evinden ayrılıp çöle çıkan insanın, mitler/arketipler aracılığıyla kendini gerçekleştirme ereğine yönelişini konu alıyor. Jung’un “temel varoluş öyküleri” ve arketiplerin temsilcileri olarak tanımladığı mitler, insan ruhunun iç kaynaklarının sunduğu görüntüler, yaşantılar, deneyimler, ortak rüyalar ya da Joseph Campbell’ın söylediği gibi insandaki ruhani potansiyelin metaforlarıdır. Gönen, İbn’ül Arabi'nin eseri "Fusûsu'l Hikem" eşliğinde, rüyalarının, ortak rüyalar olan mitlerle temasını, Anadolu geleneği ile bağ kurarak izleyicinin keşfine sunuyor.

Gönen’in, üzerlerine kadim metinler ve simgeler işlenen, hep orada varmışçasına ayakta kalan taş duvarları anımsatan doku-yüzeyleri, zamandan bağımsız, zaman üstü olana, mitik zamana gönderme yapıyor. Kompozisyonlarında kullandığı sembolik anlatım, Jung’un “bilincin, bilinçdışına keşif yolculuğu” olarak tanımladığı insanın bireyleşme sürecinin, yol tabelaları, kilometre taşlarını işaret ediyor. Sanatçının geçmiş sergilerinde izlemeye başlamış olduğumuz deneysel malzeme kullanımı, bu sergisinde çok daha belirgin. Çimento harcı benzeri kumlu karışımlar, tül, keçe, deri, ağaç ve tüy gibi malzemeler, resimlerdeki simgesel dili kuvvetlendirir nitelikte.

“Herkes Kendi Kendinde” 7 Mart’a kadar, Derinlikler Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Yayın tarihi: 08.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.