Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜNYA ENGELLİLİK SEMPOZYUMU'NDAYDIK!

Dünya Engellilik Sempozyumu'ndaydık!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.03.2011 - 11:54 | Son Güncelleme:

"Özürlüler Kanunu" Cumhuriyet tarihinde devrim niteliğindedir.

Dünya Engellilik Sempozyumu ve Dünya Engelliler Birliği Çalıştayı 04 – 06 Mart 2011- İstanbul’da Wow Otel’de Yapıldı.
 

Dünya Engelliler Vakfı önderliğinde yapılan sempozyumda Vakıf Başkanı Metin Şentürk’ün yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Aliye Kavaf, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisi Akiko Ito ile ABD, Almanya, Afganistan, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, BAE, Belçika, Bosna Hersek, Çin, Endonezya, Finlandiya, Fransa, G. Afrika Cumhuriyeti, G. Kore, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, UK, İran, İsviçre, İtalya, Irak, Japonya, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kosova, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Norveç, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Sudan, Suudi Arabistan, Yeni Zelanda, Yunanistan’dan sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı. 

Devlet Bakanı Aliye Kavaf bugünkü durumu; “2010 yılında çıkarılan "Özürlüler Kanunu" Cumhuriyet tarihinde devrim niteliğindedir. Özürlülerimizin mesai saatlerinden, yaşam koşullarına kadar pek çok yenilik getirildi." diyerek özetledi.

Engelli vatandaşların artık sandığa daha rahat gidebileceğini aktaran Kavaf, "Yüksek Seçim Kurulu'na elimizdeki ortopedik özürlü veri tabanımızı bildirdik. Seçmen kütüğünde özürlü olan vatandaşımızın isminin yanına 'Ö' harfi konulacak. Bu durumdaki vatandaşlarımız için rahat oy kullanabilecekleri alanlar oluşturulacak. Binaların giriş katlarına konulacak sandığa özürlü vatandaşımız geldiğinde sıra beklemeden hemen oyunu kullanacak. Seçmen listesinde özürlü olduğunu gösteren harf yoksa özürlü durumunu gösteren bir belgeyle geldiğinde ismi hemen seçmen kütüğüne işlenecek. 12 Haziranda bu iyileştirme hayata geçecek.” açıklamasını yaptı.

Aile Bakanlığından aldığımız bilgilere göre; Özürlü Kanunu’nun çıkmasının ardından başlatılan “ÖZÜRLÜ EVDE BAKIM YARDIMI” ile yaklaşık 300 bin engelli vatandaşımızın yükünün hafifletilmeye çalışıldığını, yine engelli vatandaşlarımızın düğün, seyahat gibi durumlarda sıkıntı yaşamaması için geçici olarak Aile Bakanlığı’na bağlı kurumlarda misafir edileceklerin, resmi bakım merkezinde kalmak istemeyen engellilerimiz çin ise bu kurumlardan görevlendirilen çalışanların günün belli saatlerinde talepte bulunan engellilere yardımcı olmak üzere evlerine gideceklerini söyledi.

Devlet Personel Başkanlığı’nın verilerine göre 2009 yılında 14 bin 140 engelli vatandaşımız istihdam edilmişken bu rakam 2010 yılı sonunda 21.500’e ulaşmış.

2010 -2011 eğitim öğretim yılında 92 bin 355 engelli öğrenci kaynaştırma yoluyla eğitime devam ederken 10 binden fazla özel eğitim sınıfında 18 bin öğrenci eğitim almaya başlamış ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına uygun 250 binden fazla kitap basılıp ücretsiz olarak dağıtılmış.

Yapılanların anlatıldığı, yapılması gerekenlerin de dile getirildiği Dünya Engelliler Sempozyumuna katılım ve ilgi, engelli vatandaşlarımıza dair kalan problemlerin de birlik ve bütünlük içinde hızla çözülmeye başlayacağını gösteriyor.
 

Yayın tarihi: 07.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.